"ÇAM BALI ALTIN YILINI YAŞAYACAK"

"ÇAM BALI ALTIN YILINI YAŞAYACAK"

Türkiye çam balı üretiminde altın yılını yaşayacak. Geçen yıl 30 bin ton üretilmişti. Bu yıl ise rakam daha da yukarı çıkacak.

Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Cafer Kaba, Türkiye'nin çam balı üretiminde altın yılını yaşayacağını belirterek, "Geçen yıl 30 bin ton üretilmişti. Bu yıl bu rakam geçilecek" dedi

Kaba, yaptığı açıklamada bazı bölgelerde verimin az olmasına rağmen ülke genelinde arıcıların yüzünü güldürecek bal verimi olduğuna dikkat çekerek, geçen yılki üretimi aşacaklarını tahmin ettiklerini vurguladı. 

Kaba, çam balı üretiminin devam etmesinden dolayı verimi tam bilemediklerini ifade ederek, "Kesin rakamı yıl sonuna doğru inşallah açıklayacağız" dedi. 

Çam balının Türkiye'nin ihraç edilen tek balı olduğuna dikkati çeken Kaba, "Türkiye, çam balı üretiminde altın yılını yaşayacak çünkü geçen yıl 30 bin ton civarında üretilmişti. Bu yıl 'bu rakam geçilecek' diye tahmin ediyoruz" şeklinde konuştu. 

Daha çok Ege bölgesinde üretilen çam balında dünyada birinci olduklarını kaydeden Kaba, "Dünyaya yüzde 90 Türkiye'den ihracat yapılıyor. Çam balının insan sağlığına birçok faydası bulunuyor. O yüzden insanlara bol bol tüketmelerini tavsiye ediyoruz" ifadesini kullandı.

20.11.2013 11:15:21 950 Yorum Gönder

Yorum Gönder

Yorumlar

BENZER HABERLER