"Alo Birlik" Hattı Vatandaşın Hizmetinde

"Alo Birlik" Hattı Vatandaşın Hizmetinde

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker, Burdur'da Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Hayvancılık Kayıt Sistemi Çağrı Merkezi'ne ait "Alo Birlik 444 26 96" hattının açılış törenine katıldı. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker, Burdur'da Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Hayvancılık Kayıt Sistemi Çağrı Merkezi'ne ait "Alo Birlik 444 26 96" hattının açılış t&oum

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker, Burdur'da Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Hayvancılık Kayıt Sistemi Çağrı Merkezi'ne ait "Alo Birlik 444 26 96" hattının açılış törenine katıldı.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker, Burdur'da Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Hayvancılık Kayıt Sistemi Çağrı Merkezi'ne ait "Alo Birlik 444 26 96" hattının açılış törenine katıldı.

Pilot il olarak Burdur'da hizmete giren Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Hayvancılık Kayıt Sistemi Çağrı Merkezi için Burdur'a gelen Bakan Eker, hayvancılıkta bilişim teknolojisinin kullanımının ilk adımının Yazıköy köyünde başlatıldığını söyledi. Burdur'un hayvancılık açısından en önde gelen iller arasında yer aldığını ifade eden Bakan Eker, hayvancılıktaki başarılı çalışmalarla Burdur'un göç vermesinin önleneceğini ifade etti. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın yeni uygulamalarından bahseden Bakar Eker, Tarımsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu'na Burdur'dan 6 proje başvurusunda bulunulduğunu söyledi. Tarım ve hayvancılık sektöründe pazarlama yönünden sıkıntıların yaşanmaması için Et ve Süt Kurumu kuracaklarını müjdeleyen Bakan Eker, "Nüfusun bu topraklarda kalıp, kültürümüzün burada yaşatılması, sürdürülmesi, tarım ve hayvancılığın bir önemli iktisadi faaliyet olarak devam ettirilmesi, son derece önemli. Bunu verimli kılacak teknolojilerin, bilginin, bildirilerin daha çok kullanılması, bunun yaygınlaştırılması, benimsenmesi ve model oluşturulması ve bütün Türkiye'ye yayılması bizim gayemizdir. Türkiye tarımının temel sorunu, arazilerin parçalanması. 80 yıldır tarım arazileri bölüne bölüne, parçalana parçalana atomize olmuş durumda. Bunların şimdi üzerinde duruyoruz, düzeltmeye çalışıyoruz" diye konuştu.

Küçük ve Büyükbaş hayvanların kulaklarına artık küpe yerine mikro çip takılacağını söyleyen Bakan Eker, hayvanlarının kulağının içine mikro çip takılacağını ve kimlik bilgilerinin mikro çipin içinde olacağını dile getirdi. Bakan Eker, ayrıca yem bitkileri için yatırım yapmayı düşünen çiftçilere faizsiz kredi vermek için çalışma başlattıklarını vurguladı.

ALO BİRLİK HATTI'NA CANLI BAĞLANTI

Bakan Eker konuşmasının ardından Alo Birlik Hattı 444 26 96'yı arayarak ilk görüşmeyi yaptı. Ankara'yı arayan Bakar Eker'e, Alo Birlik Hattı görevlisi "Alo Birlik Hattına Hoşgeldiniz Mehdi Amca, size nasıl yardımcı olabilirim" dedi. Bakan Eker ise, "Buzağım yeni doğdu küpeletmek istiyorum" dedi. Alo Birlik Hattı Temsilcisi kaydı aldığını söyledi. Konuşmanın ardından Burdur DSYB görevlileri yeni doğan buzağının yanına gelerek küpeleme işlemini yaptı. Bakan Eker, Alo Birlik Hattı görüşmesinden sonra yeni doğan buzağıya, geleneklere uyarak küçük altın taktı. Bakan Eker, Yazıköylü vatandaşların yapmış olduğu ikramların tadına bakarak, Yazıköy köyünden ayrıldı.

KAYNAK: HABERLER.COM

20.03.2013 17:25:47 822 Yorum Gönder

Yorum Gönder

Yorumlar

BENZER HABERLER