ZEYTİNCİLER YENİ KANUN TEKLİFİNDEN ENDİŞELİ

ZEYTİNCİLER YENİ KANUN TEKLİFİNDEN ENDİŞELİ

Zeytinciler, Türkiye Büyük Millet Meclisine gönderilen, "3573 sayılı zeytinciliğin ıslahı ve yabanilerin aşılattırılması" hakkındaki kanununun, zeytinciliği zor duruma düşüreceğini ifade ettiler.

Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi İcra Direktörü Dr. Mustafa Tan, Edremit Zeytin ve Zeytinyağı Tarım Satış Kooperatifi'nde (TARİŞ) düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, söz konusu değişikliğin geçmişte farklı adlar altında 6. kez TBMM'ye gittiğini, ancak uygun görülmediğini hatırlattı.

Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi İcra Direktörü Dr. Mustafa Tan amaçlarının zeytin ağaçlarını korumak ve zeytin üreticisinin hakkını savunmak olduğunu belirterek, "Herhangi bir partinin veya siyasi görüşün propagandasını yapmıyoruz. Dolayısıyla biz siyaset üstü bir mesaj vermek istiyoruz. Bu ağaçlar bizim ve bizden önce de vardı. Bizden sonra da çocuklarımıza, torunlarımıza devrolacak. Biz sanayinin ve üretimin gelişmesinin karşısında değiliz. Bilakis Türkiye'nin koyulmuş olan hedeflere daha kısa ulaşmasından yanayız" dedi

Edremit Zeytin ve Zeytinyağı Borsası Başkanı Tarkan Denizer, “Ankara’dan Edremit'e baktıkları zaman farklı bir şey görüyorlar, biz buradan baktığımızda farklı bir şey görüyoruz. Ben olayı nasıl hissettiğimi söyleyerek açıklayayım. Benim kızı evlendiriyorlar. Benim haberim yok. Hanımın yok. Hiçbir akrabamın yok. Edremit’te tanıdıkların hiçbirinin yok. Ne oldu bakanlık kurulu 'Efendim şu yaşa gelmiş kızları valilik emriyle veya bakanlık oluruyla istediğiniz kişi, istediğiniz şekilde everebilirsiniz' diyorlar. Onu da bırak damadın da haberi yok. Yani biz böyle hissediyoruz. Eğer kendileri buna evet diyecek sayın milletvekillerimiz böyle hissetmiyorlarsa şimdiden bizim açımızdan düşünsünler. Bizim canımız yanıyor” diye konıuştu.

Edremit Zeytin ve Zeytinyağı Borsası Başkanı Tarkan Denizer, Ayvalık Zeytin ve Zeytinyağı Üreticileri Derneği Başkanı Aydın Şensal, Edremit Ticaret Odası Başkanı Coşkun Salon, Edremit Ziraat Odası Başkan Vekili Ali Yılmaz Diker, Zeytin ve Zeytinyağı üreticisi Mehmet Semerci'de birer konuşma yaparak meclise gönderilen yasa değişikliğinin zeytinciliği ve zeytincilikte faaliyet gösterenleri zor duruma düşüreceğini dile getirdi.

06.06.2017 11:56:41 343 Yorum Gönder

Yorum Gönder

Yorumlar

BENZER HABERLER