ZEYTİN POSASINDAN HAYVAN YEMİ

ZEYTİN POSASINDAN HAYVAN YEMİ

Dünyanın 3 bin yıldır çare bulamadığı zeytin karasuyunu faydalı hale getiren Türk kaşif, şimdi de zeytin posasını hayvan yemi haline getirerek dünyadaki hayvancılık sektöründe önemli bir adım attı.

Zeytin posası yemi, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından da onaylanarak gıda kataloğuna dahil edildi.

Zeytin yetişen ülkelerde 3 bin yıldır çare bulunamayan ve doğaya salındığında tüm canlıları yok eden zeytin karasuyunu ayrıştırarak faydalı hale getirmeyi başaran Balıkesir’in Edremit ilçesindeki Türk kaşif Faruk Durukan, yaklaşık 20 üniversite ile ortaklaşa yürüttüğü bilimsel çalışmalarına bir yenisini daha ekledi. Durukan, karasuyu ayrıştırılmış zeytinin posası olarak tabir edilen atığın hayvanlara gıda takviyesi olarak kullanılabileceğini keşfetti. Balıkesir Üniversitesi ile ortaklaşa olarak yaklaşık 3 aydır sürdürdüğü çalışmasını Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile de paylaşan Faruk Durukan, zeytin posasının hayvanlara gıda takviyesi olarak verilebileceğini resmi olarak onaylattı. Bakanlığın Yem Daire Başkanlığı, zeytin posasını hayvanların gıda kataloğuna dahil ederek yayımladı.

İçerdiği yüksek oranda oleuropein (hücre yenileyici) maddesi ile insan sağlığına hayati katkısı olan zeytin ağaçları, artık hayvanlara da gıda takviyesi olarak şifa dağıtacak. Faruk Durukan’ın bilimsel çalışmalarına destek sağlayan Eczacı Filiz Özler, Faruk Durukan’ın yeni buluşunu Zeytinli beldesindeki butik çiftliğinde test etti. Çok sayıda büyük ve küçükbaş hayvanın beslendiği butik çiftlikte yaşayan hayvanlara yaklaşık 1 aydır öğün aralarında zeytin posası yediren Özler, hayvanlardaki verimin ciddi oranda artış gösterdiğini söyledi. Kızı ile birlikte çiftlikte zaman geçiren Filiz Özler, zeytin posası yem kullanımının artmasında büyük fayda olacağını ifade etti.

17.07.2013 16:06:35 1220 Yorum Gönder

Yorum Gönder

Yorumlar

BENZER HABERLER