ZEHİRLİ MANTARA DİKKAT

ZEHİRLİ MANTARA DİKKAT

Prof. Dr. Mustafa Işıloğlu, sonbahar yağmurlarından hemen sonra ormanlarda yüzlerce zehirli mantar türü çıktığına dikkat çekti.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Mantar Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Işıloğlu, dünyada 15 binden fazla "makrofungus" olarak bilinen, doğada yetişen ve çıplak gözle görülebilen mantar türü bulunduğunu belirterek, "Bu mantarlardan 2 bin 500’den fazla tür, ülkemizde kaydedilmiş durumdadır. Bu mantar türlerinden yaklaşık 100 tanesi zehirlidir. Zehirli türler, hafif zehirli ve öldürücü zehirli olarak ayrılmaktadır. Öldürücü zehirli türlerin yenmesi durumunda çoğunlukla ölüm ortaya çıkmaktadır. Bu mantarların bilinçsiz olarak toplanması ve tüketimi, trajik aile ölümlerine yol açmaktadır. Nitekim ülkemizde bugüne kadar ortaya çıkan toplu zehirlenmelerde çok sayıda vatandaşımız, maalesef bazen ailenin tümü yaşamını yitirmektedir." diye konuştu.

Mantar zehirlenmelerinin temelinde bilgi eksikliğinin yattığını dile getiren Müdür Işıloğlu, "Özellikle Avrupa ülkelerinde halkın mantar konusunda yeterli bilgisi olması nedeniyle mantar zehirlenmesi çoğu zaman hiç görülmemekte, nadiren yıllık bir iki zehirlenme vakası görülürken ülkemizde çok sayıda ortaya çıkmakta, bazen yüzlerce vatandaşımız zehirlenmektedir. Mantarlar kesinlikle rastgele yenmemelidir. Zehirli mantar kitaplarında her zaman, ‘Bir mantarın yenir olduğunu yüzde 100 biliyorsanız yiyebilirsiniz, aksi takdirde asla yemeyiniz.’ uyarısı olmasına rağmen ülkemizde insanların, doğadan topladıkları mantarları rastgele tükettikleri ve zehirlendikleri görülmektedir." ifadelerini kullandı, mantar yemek istiyorsak kültür mantarını tercih etmeliyiz." şeklinde konuştu.

28.11.2013 15:11:04 894 Yorum Gönder

Yorum Gönder

Yorumlar

BENZER HABERLER