ZARARLILAR, PAMUK REKOLTESİNİ OLUMSUZ ETKİLECEK

ZARARLILAR,  PAMUK REKOLTESİNİ OLUMSUZ ETKİLECEK

Şanlıurfa'da, zararlı böcekler bu yıl pamuk rekoltesini olumsuz etkileyecek.

Türkiye'de toplam pamuk üretiminin 3'te birinden fazlasını karşılayan Şanlıurfa'da, zararlı böceklerin bu yıl rekolteyi olumsuz etkileyeceği bildirildi.

Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Yrd. Doç. Dr. Ali Rıza Öztürkmen, bir tohum firması genel koordinatörü Prof. Dr. Cafer Mart ile kent merkezi, Harran ve Akçakale ilçelerindeki pamuk ekim alanlarında araştırma yaptı.

Pamuk üreticisinin "emiciler" olarak isimlendirdiği Lygus ve bitki tahtakurusunun pamuğa ciddi oranda zarar verdiğini belirlediklerini aktaran Öztürkmen, bu zararın pamuk rekoltesini olumsuz etkileyeceğini vurguladı.

Böceklerin kozalarda emgi yapılan yerlerde siyah leke oluşturduğuna ve döküm nedeniyle ürün azalmasına sebebiyet verdiğine dikkat çeken Öztürkmen, "Şanlıurfa'daki pamuk ekim alanlarında mücadele yapılmayan tarlalarda bu durumun zararı dikkat çekecek düzeyde. Tarlalarda bitkinin üst yarısında tarak ve kozaların dökülmesi nedeniyle verim önemli düzeyde azalır ve bu durum da Şanlıurfa pamuk rekoltesini ciddi oranda olumsuz etkiler" dedi.

Üreticilerden böceklere karşı önlem almasını isteyen Öztürmen, mücadele eşiğine ulaşan alanlarda ise uygun ilaçla kimyasal mücadele yapılmasını önerdi.

26.08.2013 13:12:09 911 Yorum Gönder

Yorum Gönder

Yorumlar

BENZER HABERLER