LİMON ÇİFTÇİNİN YÜZÜNÜ GÜLDÜRDÜ

LİMON ÇİFTÇİNİN YÜZÜNÜ GÜLDÜRDÜ

Türkiye'de narenciye üretiminin yüzde 18'inin karşılandığı Adana'nın Kozan ilçesinde limon hasadı umutlu başladı.

Adana Kozan Yaş Sebze ve Meyve Satıcıları Odası Başkanı Süleyman Delibaş, ilçelerinde hasadına başlanan limonun kalite ve rekoltesinin istenilen seviyede olduğunu belirterek, ürünün dalında kilogramı 60-70 kuruşa alıcı bulduğunu kaydetti.

Delibaş, Türkiye'de narenciye üretiminin yüzde 18'inin Kozan'dan karşılandığını söyledi.

Geçen yıl 300 bin ton narenciye üretimi yapılan ilçede, bu yıl rekoltede yüzde 30'luk artış öngördüklerini, üretimin 360-370 bin ton seviyesine ulaşmasını beklediklerini ifade eden Delibaş, geçen yıl 20 bin ton olarak gerçekleşen limon üretiminin de 26 bin tona ulaşabileceğini belirtti.

İlçede nariciye hasadının başladığını vurgulayan Delibaş, şunları söyledi:

"Dalında kilogramı 60-70 kuruşa alıcı bulan limonun kalitesi ve rekoltesi istenilen seviyede. Geçen yıl 70 kuruşla açılan limon fiyatı 1 liraya kadar ulaşmıştı ancak bu yıl rekoltenin yüksek olması sebebiyle fiyatta az da olsa bir düşüş yaşanmasına rağmen çiftçi, yüksek rekoltenin getirdiği avantajla geçen yıldan daha fazla kazanacak. Portakal ve greyfurt rekoltesinde de aynı şekilde yüzde 30 oranında artış olmasını bekliyoruz. İlçemizde narenciye sektörünün gelişmesi ile organize sanayi bölgesindeki paketleme fabrika sayımız 6'ya ulaştı."

Hasat edilen limonları sandıklayarak Mersin ve Antakya'daki firmalara gönderdiklerini belirten Delibaş, buralarda işlenen limonların Rusya ve Ukrayna ile Avrupa ülkelerine ihraç edildiğini anlattı.

28.09.2013 11:20:39 1104 Yorum Gönder

Yorum Gönder

Yorumlar

BENZER HABERLER