TZOB, ÇİFTÇİLERİN SORUNLARINI ÇÖZECEK

TZOB, ÇİFTÇİLERİN SORUNLARINI ÇÖZECEK

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, çiftçilerin sorunlarına çözüm aramak amacıyla 12 Mayıs'ta Ordu'da, 14 Mayıs'ta Malatya'da ve 16 Mayıs'ta Konya'da "Doğal Afet Değerlendirme Toplantıları" düzenleyeceklerini bildirdi.

Bayraktar, yazılı açıklamasında "14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü" dolayısıyla kuraklık, don ve dolu olayından zarar gören çiftçilerle birlikte Ordu, Malatya ve Konya'da bölge toplantıları yapacaklarını ifade etti.

Tarımda bu üretim döneminin iyi başlamadığını, ekim ayından itibaren bazı bölgelerde şiddetli kuraklık yaşandığını belirten Bayraktar, şunları kaydetti:

"Kuraklık sonrasında mart ayı sonunda ülkenin büyük bölümünde yaşanan don, üretici için büyük sıkıntı yarattı. Ocak ve şubatta hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi ise meyve ağaçlarının erken çiçek açmasına neden oldu. Başta fındık, kayısı, elma, ceviz olmak üzere meyve ağaçları don olayından çok kötü etkilendi."

Bayraktar, çiftçinin içinde bulunduğu durumu, kamuoyuna ve bakanlık yetkililerine anlatmak, sorunlara çözüm yolları aramak ve bulmak amacıyla "Doğal Afet Değerlendirme Toplantıları" planladıklarını belirterek, 12 Mayıs'ta Ordu'da, 14 Mayıs'ta Malatya'da ve 16 Mayıs'ta Konya'da düzenleyecekleri toplantılara farklı illerden temsilcilerin katılacağını bildirdi.

12.05.2014 11:37:18 1102 Yorum Gönder

Yorum Gönder

Yorumlar

BENZER HABERLER