TZOB BAŞKANI BAYRAKTAR: AFETLER ÇİFTÇİNİN PEŞİNİ BIRAKMIYOR

TZOB BAŞKANI BAYRAKTAR: AFETLER ÇİFTÇİNİN PEŞİNİ BIRAKMIYOR

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar yaptığı yazılı açıklamayla,özellikle bahar aylarında görülen aşırı yağışların, hasadın yapıldığı Haziran ve Temmuz aylarında da çiftçinin peşini bırakmadığını kaydetti

Bayraktar, üretim döneminde gerçekleşen fırtına, hortum, aşırı kar yağışı, don, dolu, aşırı sıcaklar ve kuraklığın ürün, tesis ve hayvan kayıplarına yol açtığının altını çizerek, şöyle devam etti:  "Ekim-haziran arası 9 aylık dönemde toplam yağış, Karadeniz Bölgesi hariç normalin altında kalırken, haziran yağışları Doğu ve Güneydoğu bölgelerimiz hariç normalin üzerine çıktı. Haziranda yağış ortalaması normalin yüzde 13,6 üstünde gerçekleşti. Üretim sezonunda birçok ilimizde çiftçiler, hemen hemen her çeşit afetle karşı karşıya kaldı. Üretim döneminin başladığı ekim-kasım aylarında yağışların olmaması hububat üreticisini kuraklık riskiyle karşı karşıya bırakırken, aralık ayından itibaren gerçekleşen afetler zarara neden oldu."

"Çiftçinin tarımsal kredi borçları faizsiz ertelenmeli"

Bayraktar, mayıs ve haziranda zaman zaman gerçekleşen aşırı yağışın birçok ilde hasadı yaklaşmış veya devam eden ürünlere zarar verdiğini belirterek, Malatya, Manisa, Şanlıurfa, Tekirdağ, Denizli, Aydın, Yalova'da çiftçilerin önemli zararla karşı karşıya kaldığını bildirdi. Haziranda mevsim normallerinin üstündeki hava sıcaklıkları nedeniyle Adana'nın Seyhan ilçesinde hasat dönemindeki karpuzun zarar gördüğüne işaret eden Bayraktar, temmuz ayında Bursa'nın Mustafakemalpaşave Karacabey, Çanakkale'nin Bayramiç, Manisa'nın Selendi ilçelerinde yaşanan afetler nedeniyle başta salçalık domates olmak üzere, biber, salatalık, mısır, kavun, karpuz, tütün, elma, armut, nektarin ve şeftalide büyük zarar oluştuğunu kaydetti.

Bayraktar, 2016 yılında yapılan borç ertelemesinin 2017 yılı için çıkarılmadığına da değinerek, bu yıl yaşanan afetlerden zarar gören çiftçilerin her türlü vergi ve SGK prim borcunun en az 1 yıl süreyle faizsiz olarak ertelenmesi gerektiğini vurguladı. Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) kaydına bakılmadan tüm çiftçilerin kamu bankalarına ve Tarım Kredi Kooperatiflerine olan tarımsal kredi borçlarının faizsiz olarak ertelenmesi ve uzun vadeye yayılması gerektiğine dikkati çeken Bayraktar, "Özel bankaların da bu kapsama alınması sağlanmalıdır. Üreticilerimize faizsiz, yeni, uzun vadeli kredi imkanları sunulmalıdır. Ayrıca acilen, üretimde kullanılan araç, gereç, tohum, fide gibi girdilerin temini için gerekli nakdi destek sağlanmalıdır." değerlendirmesinde bulundu.
Bayraktar, doğal afetlerden zarar gören çiftçilerin kamu bankalarına ve Tarım Kredi Kooperatiflerine olan tarımsal kredi borçlarının faizsiz olarak ertelenmesi ve uzun vadeye yayılması için Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına başvurduklarını belirtti.

 

26.07.2017 15:01:27 959 Yorum Gönder

Yorum Gönder

Yorumlar

BENZER HABERLER