TÜRKİYE KURU ÜZÜM ÜRETİMİNDE BİRİNCİ SIRADA

TÜRKİYE KURU ÜZÜM ÜRETİMİNDE BİRİNCİ SIRADA

Türkiye, üzüm üretiminde Çin, İtalya, ABD, Fransa ve İspanya'nın ardından 6'ncı, kuru üzümde birinci.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Türkiye'nin toplam üzüm üretiminde Çin, İtalya, ABD, Fransa ve İspanya'nın ardından altıncı, kuru üzümde birinci olduğunu belirterek, üreticilerin emeklerinin karşılığını almaları, iyi bir sezon geçirmeleri ve üretimi artırma gayretlerinin desteklenmesi için sorunların çözülmesini istedi.

Bayraktar, yazılı açıklamasında, üzümde bazı bölgelerde hasadın yapıldığını, İç Anadolu'da ise daha yeni yeni başlayacağını, bağlarda hasat tarihinin belirlenmesinde şeker oranı ölçümünün mutlaka yapılması, erken kesime izin verilmemesi gerektiğini belirtti.

Kuru üzümün depolanması ve nakledilmesinde kullanılan ambalaj malzemelerinin kaliteli ürünün muhafazası açısından önemli olduğunu vurgulayan Bayraktar, şunları kaydetti:

"Üretim ve işleme aşamasında kuru üzümün çuvallar yerine jüt çuvallar veya 200-400 kilogramlık çipli plastik kasalar ile nakliye ve depolanması yapılmalı. Pestisit, mikotoksin ve kalite analizlerinin yapılarak ürünün hasat sonrası sertifikalandırılması yapılmalıdır. Hızlı alternatif kurutma yöntemlerinin geliştirilmesi gerekir. Hasat zamanı kuru madde üzerinden tespit edilmeli ve farklı bandırma yöntemlerinin renk üzerine etkisine yönelik çalışmalar desteklenmelidir. Hasat tarihinin belirlenmesinde şeker oranı ölçümü mutlaka yapılmalı, erken kesime izin verilmemelidir."

Kuru üzüm pazarlamasında ve ihracatında önemli sorunlardan birinin de temizlik olduğuna işaret eden Bayraktar, ambalajlamada özellikle en büyük pazar olan Avrupa Birliği (AB) standartlarına uyum göstermek için çalışma yapılmasını istedi.

Son 10 yılda Türkiye'de üzümde ekim alanlarının azaldığını, verim ve üretimin arttığını belirten Bayraktar, 2004'te 5,2 milyon dekar alanda 3,5 milyon ton üzüm üretimi varken, 2013'te 4,7 milyon dekar alanda 4 milyon ton üzüm üretimi gerçekleştirildiğini belirtti. 

15.09.2014 12:52:29 852 Yorum Gönder

Yorum Gönder

Yorumlar

BENZER HABERLER