TÜRKİYE İLK DEFA BÜYÜKBAŞ HAYVAN İHRAÇ EDİYOR

TÜRKİYE İLK DEFA BÜYÜKBAŞ HAYVAN İHRAÇ EDİYOR

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği’nin ortaklaşa yürüttüğü ırk ıslah çalışmaları ilk meyvelerini verdi. 1995 yılından beri yapılan çalışmalar sonucu geliştirilen Siyah Alaca Holştayn ırkı düveler ilk olarak Türkmenistan’a ihraç edilecek.

Bakanlık ile Türkiye hayvancılığında sığır ıslahında faaliyet gösteren tek yetiştirici örgütü olan Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliğinin ortaklaşa yürüttüğü ırk ıslahı çalışması sonucunda  geliştirilen Siyah Alaca Holştayn ırkı gebe düvelerin 259 başı İzmir’den Türkmenistan’a ihraç edilecek. 29 Kasım’da Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker’in de katılacağı törenle ihraç edilecek  düvelerin 1990 yıllarında ortalama 3500-4000 litre olan süt verimi yapılan çalışmalarla 7500 litrenin üzerine çıkarıldı. Yıllar süren çalışmalarla bir öz kaynak ürünü olarak geliştirilen rekabet gücü yüksek damızlık düveler ve boğa spermalarının, başta Türk Cumhuriyetleri, Ortadoğu, Balkanlar ve Afrika ülkeleri olmak üzere tüm dünyaya ihracı hedefleniyor.

Diğer yandan; sütün miktarı kadar kalitesini de artırmak  bilinci ile Merkez Birliği ve  Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının  2011 yılında başlattığı süt analiz laboratuvar projesi ile ilk defa  sütün yağ, protein, somatik hücre içeriğinin ıslahı alanında çalışmalar başlatıldı.  İzmir, Ankara, Bursa, Tekirdağ ve Balıkesir illerinde açılan laboratuvarlarda bu çalışmalar devam ediyor.

Bakanlık ile Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği, ülke genelinde sığır ıslahına yönelik soykütüğü, önsoykütüğü, döl kontrolü ve süt kalitesini geliştirme projelerini yürütüyor. 

27.11.2013 16:15:07 1406 Yorum Gönder

Yorum Gönder

Yorumlar

BENZER HABERLER