TRAKTÖRE ‘HURDA TEŞVİKİ’ GELİYOR

TRAKTÖRE ‘HURDA TEŞVİKİ’ GELİYOR

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, traktöre hurda teşviği için incelemelere başladı. Bu çerçevede Türkiye’deki traktör varlığıyla ilgili veriler karşılaştırılırken, bundan sonraki süreçte Maliye Bakanlığı’ndan hurda traktör teşviği için bütçe bekleneceği belirtiliyor. Traktörlere yönelik teşviğin kapsamının ise, Maliye Bakanlığı’nın maliyet hesaplama

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, traktöre hurda teşviği için incelemelere başladı. Bu çerçevede Türkiye’deki traktör varlığıyla ilgili veriler karşılaştırılırken, bundan sonraki süreçte Maliye Bakanlığı’ndan hurda traktör teşviği için bütçe bekleneceği belirtiliyor. Traktörlere yönelik teşviğin kapsamının ise, Maliye Bakanlığı’nın maliyet hesaplamasından sonra netleşecek.

Henüz son halini almayan teşvik taslağına göre kredi desteği de sağlanması durumunda, onbinlerce çiftçinin, traktörünü yenileme imkanı bulabilecek. Türkiye’de 1.5 milyona ulaşan traktör parkının yarıya yakınının, çiftçiye yük oluşturacak derecede eski olduğu, bu eski traktörlerin yakıt ve yağ sarfiyatının yanı sıra bakım maliyeti konusunda da büyük yük oluşturduğu biliniyor. Türkiye’deki traktörlerin ortalama yaşı 25 ve bu da, Avrupa ülkelerindeki traktör parkının yaş ortalamasıyla karşılaştırıldığında yaklaşık 10 yıl fazla.

Ağır ticari araçlardan9 sonra 20 yaş üstü otomobiller için de hurda teşviği gündeme gelmişti. Ancak bu yıl yapılması beklenen çalışmadan henüz ses çıkmadı. Hükümet, son olarak hurda teşviğiyle sıfır otomobile vergi indiriminin birlikte yürütüleceği bir proje üzerinde çalıştığını duyurmuştu. 20 yaş üzerinde 2’si binek olmak üzere yaklaşık 4 milyon araç bulunuyor.

03.02.2014 10:56:07 1585 Yorum Gönder

Yorum Gönder

Yorumlar

BENZER HABERLER