TARIMSAL SANAYİYE DESTEK

TARIMSAL SANAYİYE DESTEK

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nca 14 Aralık 2014 tarihinde Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı Kapsamında Tarıma Dayalı Ekonomik Yatırımların Desteklenmesi Hakkında Tebliğ Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Söz konusu Tebliğ kapsamında tarımsal ürün işleyen, ambalajlayan ya da depolayan işletme kurmak isteyen veya var olan işletmesini modernize etmek isteyen yatırımcılara %50 hibe desteği sağlanacak.

                Tebliğin yayımlanmasıyla beraber Ankaralı yatırımcıları beklediklerini belirten İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Muhsin Temel, %50 hibe desteğinden yararlanmak isteyen yatırımcıların Tebliğ’in yayımlanmasının ardından 45 gün içerisinde başvuru yapmaları gerektiğini kaydetti.

                Türkiye’nin tarımda üretim sorunu bulunmadığını belirten Temel, yaşanan pazarlama sorununu ortadan kaldırmak için Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca ortaya konan bu proje ile birçok açığın giderilmeye başlandığına dikkat çekerek, her türlü tarımsal ürünü işleyen, ambalajlayan ve depolayan işletmelerin yanı sıra alternatif enerji kaynakları kullanan yeni seraların yapımı ve koyun, keçi, manda yetiştiriciliği için sabit yatırımlar için de bu desteğin verileceğini söyledi.

Hibeye esas proje tutarının gerçek kişiler için 300 bin TL, tüzel kişiler için ise 800 bin TL’ye kadar çıkabileceğini kaydeden TEMEL, “Bu kapsamda verilecek destek gerçek kişiler için 150 bin TL, tüzel kişiler için ise 400 bin TL’ye kadar çıkabilmektedir. Ankara’nın ürünlerini işleyerek Ankara’ya ve Türkiye’ye tanıtmak isteyen yatırımcıları bekliyoruz. Şimdiye kadar Ankara’da bu destek kapsamında 36 milyon TL karşılığında 18 milyon TL destek verdik. Bu sayede ihracata başlayan firmalarımız oldu. Ankara’nın çalışkan ve girişimci insanlarından bu sene rekor talep bekliyoruz” dedi.

Bakanlığın bu sene bir yeniliğe imza attığını da ifade eden Temel, bu sene başvuruların https://edys.tarim.gov.tr/Tarim/onlinebasvuru.aspx?tip=3  internet adresinden online olarak yapılacağını da sözlerine ekledi.

17.12.2013 14:58:26 1065 Yorum Gönder

Yorum Gönder

Yorumlar

BENZER HABERLER