TARIMSAL EĞİTİMİN 168. YILI

TARIMSAL EĞİTİMİN 168. YILI

Tarımsal eğitimin 168. yılı münasebetiyle bir açıklama yapan Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Kadir Güven, hızla büyüyen Türkiye ekonomisi için tarımın ve tarımsal kalkınmanın önemine vurgu yaparak, “Tarımsal kalkınma ancak ve ancak daha iyi eğitilmiş bir tarım camiası ile mümkündür” dedi.

Tarımsal eğitimin 168. yılı münasebetiyle bir açıklama yapan Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Kadir Güven, hızla büyüyen Türkiye ekonomisi için tarımın ve tarımsal kalkınmanın önemine vurgu yaparak, "Tarımsal kalkınma ancak ve ancak daha iyi eğitilmiş bir tarım camiası ile mümkündür" dedi.

Kadir Güven yaptığı açıklamada, özellikle son dönemlerde atılan adımlarla, oldukça hızlı bir büyüme sürecinde olan ülke tarım sektöründeki gelişmelerin azımsanmayacak seviyede olduğunu, özellikle, dış ticaret verilerine bakıldığında, gerek toplamda ve gerekse tarımsal alandaki ihracat rakamlarının önemli oranda ve miktarlarda arttığını vurguladı.

Türkiye'de Ziraat Fakültelerinin daha düne kadar, bitirildiğinde vasıfsız bir işle yetinilen ve işsizlikle büyük oranda karşı karşıya gelinen bir bölümken, bugün artık istihdam oranı nispeten yüksek ve iyileştirilmiş ücretleriyle de tavsiye ve tercih noktasında olduğunu söyleyen Kadir Güven, Tarım Meslek Liselerinin durumunun da, devletin mesleki eğitimi teşvik politikalarıyla desteklendiğini, akademisyen ve eğitmenlerin yeterliliğine ayrıca büyük önem veren Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın daha nitelikli ve donanımlı çalışanlar için gerekeni yapma noktasında da önemli aşamalar kat ettiğini ifade etti.

10.01.2014 15:25:40 913 Yorum Gönder

Yorum Gönder

Yorumlar

BENZER HABERLER