TARIMDA İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ PROTOKOLÜ

TARIMDA İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ PROTOKOLÜ

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Tarımda İş Sağlığı ve Güvenliği İşbirliği Protokolü'nü Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nda imzaladı. Mehdi Eker, burada yaptığı konuşmada, tarımda çalışan 6 milyon 100 bin kişinin işlerini yaparken karşı karşıya kalabileceği sorunlar olduğunu dile getirerek, bu risklerin makine ve ekipman kullanımı, tarım

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Tarımda İş Sağlığı ve Güvenliği İşbirliği Protokolü'nü Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nda imzaladı.

Mehdi Eker, burada yaptığı konuşmada, tarımda çalışan 6 milyon 100 bin kişinin işlerini yaparken karşı karşıya kalabileceği sorunlar olduğunu dile getirerek, bu risklerin makine ve ekipman kullanımı, tarımda kullanılan kimyasallar ile bakteri, virüs, mikroplarla temas gibi 3 başlık altında toplanabileceğini ifade etti.

Tarımda 10 ve daha fazla kişinin istihdam edildiği işletmelerde çalışanların oranının yüzde 3-3,5 civarında olduğuna dikkati çeken Eker, çalışanların yüzde 97'sinin ise ölçeği son derece küçük yerlerde çalıştığını ve acil olarak karşılanması gereken eğitim ihtiyacı bulunduğunu vurguladı.

Eker, küçük ölçekli işletmelerde iş sağlığı güvenliğini sağlayacak altyapıda eksikler olabildiğini belirterek, şöyle konuştu:

''Protokolün hedef kitlesini 10'dan daha az kişinin istihdam edildiği yerlerdeki yaklaşık 5 milyon 900 bin kişi oluşturuyor. Öncelikli olarak bu kitleye dönük eğitim çalışması yapılacak. Bunun için bir masraf, harcama gerekirse kamu eliyle finanse edeceğiz. Kuşkusuz 5 milyon 9 bin kişinin güvenliği ve sağlığının temin edilmiş olması bizim için bu projenin en büyük çıktısı. Bunda ne kadar başarılı olursak, ne kadar iyi uygularsak Türkiye'de iş verimliliği, toplum sağlığı, iş sağlığı ve güvenliğinde o kadar başarı elde etmiş oluruz.''

TEMMUZ AYINDA BAŞLIYOR

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, "İş güvencemiz bile yok, bize kız vermiyorlar" diye isyan eden çobanlara müjde verdi. "Sürü yönetimi" adı altında formasyon eğitimlerinin başlatılması için YÖK ile görüştüklerini bildiren Eker, "Çobanlıkla ilgili çok boyutlu bir çalışma içindeyiz. Hem sosyal güvenlik şemsiyesi altına alınacakları hem de formasyon eğitimlerini içeren bir hazırlık yapıyoruz" dedi. Özellikle tarım işçilerinin yoğun olduğu illerde bulunan üniversitelerde Çobanlık Meslek Yüksek Okulu'nun kurulması gündemde.

20.03.2013 17:26:06 796 Yorum Gönder

Yorum Gönder

Yorumlar

BENZER HABERLER