TKDK’DAN TARIMA DESTEK

TKDK’DAN TARIMA DESTEK

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) tarımsal üretimde modern ekipmanların kullanılarak daha az maliyetle daha fazla ürün elde edilmesini sağlamak üzere ekipman alımlarında yüzde 50 oranında hibe desteği veriyor.

TKDK Yozgat İl Koordinatörü Selim Türker, Türkiye'nin önemli tarım bölgelerinden Yozgat'ta babadan kalma ekipman ve yöntemlerle gerçekleştirilen tarımsal üretimin modern ekipmanlarla yapılıp, üretimin artırılmasına yönelik ekipman alımı için yüzde 50 oranında hibe desteği verildiği hatırlattı. Türker, 'Çiftçilik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve Geliştirilmesi' kapsamında yapılan başvuruların değerlendirilip, en az 5000 Euro'luk makine ekipmanı alımlarına yüzde 50 geri ödemesiz hibe desteği verdiklerini bildirdi. Türker, mezbaha ve et işleme tesislerinin modernizasyonu ya da sıfırdan inşası için de üreticilere yüzde 50 hibe desteği verildiğini hatırlatırken Yozgat'ın Türkiye'nin önemli tarım ve hayvancılık bölgelerinden birisi olduğunu hatırlattı. Hayvancılığın tarım sektörü içerisinde önemli bir geçim kaynağı olduğuna vurgu yapan Selim Türker, şöyle dedi:

Büyük ve küçükbaş ile kanatlı hayvan kesimhanelerinin modernizasyonu ve sıfırdan inşası için yüzde 50 hibe desteği verdiklerini belirten TKDK Yozgatİl Koordinatörü Türker, "Sucuk, salam, kavurma gibi et işleme tesisi yatırımları için desteğimiz de devam ediyor. Yatırımların 30 bin ila 3 milyon Euro arasındaki uygun harcamalarını destekliyoruz. İnşaat, makina ekipman, proje hazırlama desteklerimiz var. Kurumumuz, frigofirik aracına kadar kesimhanenin ihtiyacı olan bütün makine ekipmanı destekliyor. Özellikle yapılacak et işleme tesisleri ve kesimhaneler sadece Yozgat'ın değil, çevre illerin de bunlara olan ihtiyacını giderecektir. Büyük şehirlere yakın bir konumda Türkiye'nin tam ortasındayız, ilimizde büyük kesimhaneler, et işleme tesisleri, kombinalar kurulabilir.’’

TKDK Yozgat İl Koordinatörü Selim Türker, Yozgat Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ziyaattin Özdemir ile birlikte bu yıl 50 bin dekar alanda ekimi yapılan aspir bitkisi hasat çalışmasına katılırken 'Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve Geliştirilmesi' kapsamında başvuruda bulunan çiftçilere 5 bin Euro'luk makine ekipmanı alımları için yüzde 50 geri ödemesiz hibe desteği verdiklerini söyledi.

12.09.2014 15:09:46 733 Yorum Gönder

Yorum Gönder

Yorumlar

BENZER HABERLER