EĞİTİMLİ ÇOBAN İSTİHDAMINA DESTEK GELİYOR

EĞİTİMLİ ÇOBAN İSTİHDAMINA DESTEK GELİYOR

Aksaray Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mahmut Aktürk, çoban sıkıntısı yaşandığına dikkat çekerek, “Belli bir büyüklükteki küçükbaş hayvancılık işletmelerinde eğitimli sürü yöneticilerinin (çoban) kayıtlı olarak istihdamı teşvik edilecek. Eğitimli çoban istihdamına destek sağlanacak” dedi.

‘Sürü Yönetim Elemanı Benim’ isimli bu proje ile eğitilen ve sertifikalandırılan kişilere istihdam olanağı sunulacağını belirten Başkan Aktürk, “Sertifikalı sürü yönetim elemanını en az 10 ay süre ile çalıştırdığını belgeleyen 250 baş ve üzeri küçükbaş hayvan varlığına sahip işletmeler, yıllık destekleme alacak ve Bakanlığın program ve projelerinden öncelikli yararlanma hakkına sahip olacaklar.

Desteklemeler ve eğitimler sonucunda vasıflı ve kayıtlı istihdam sağlanacak. Verilecek eğitimler teorik ve uygulama olarak ikiye ayrılacak. Teorik eğitimler Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl/İlçe Müdürlüklerinde, uygulamalı eğitimler ise hayvan yetiştiriciliği işletmelerinde gerçekleştirilecek. Eğitimin süresi 15 gün, 120 saat olacak. Projeden yararlanmak isteyen iller, İl Damızlık Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birlikleri, Ziraat Odaları ve Gıda Tarım ve Hayvancılık İl/İlçe Müdürlüklerinin koordineli çalışmaları ile belirledikleri isimleri Bakanlığa göndererek talepte bulunacak” dedi.

18.11.2013 17:42:49 913 Yorum Gönder

Yorum Gönder

Yorumlar

BENZER HABERLER