SOLUCAN GÜBRESİ BOMBASI

SOLUCAN GÜBRESİ BOMBASI

Bilindiği gibi 2018 yılında gübre sektöründe yeni bir uygulama devreye girdi. Gübre Takip Sistemi (GTS) olarak isimlendirilen yeni uygulamaya göre nitratlı gübrelere el yapımı patlayıcı (EYP) yapımında kullanılmalarının önlenmesi için DNA barkod ve karekod eklenmesi şartı getirildi. Bu sistemle beraber piyasaya arz edilen gübreleri üreticiden ve ithalatçıdan son kullanıcıya kadar fiziki olarak takip edilmesi amaçlandı.

Vermikültür ( Solucan Gübresi Üreticileri ) Derneği Başkanı Ayşe Çoskun’a göre  solucan gübresinin de bu kapsama alınmasının ardında başka sebepler var.

Ayşe Coşkun önce şöyle diyor; ‘’ Solucan gübresi, organik gübreler ve mikrobiyal gübrelerin bu kapsamda olmaması gerekiyordu. Gübre adı olan her şeye bu şart konuldu.  Bu ek bir maliyet ve külfet. Solucan gübresi ve organik gübrelerin bombaya dönüştürecek bir kimyasal değeri yok. Bu gübreden hiçbir şekilde bomba yapılmayacağına göre biz neden bu kapsamdayız?’’

Solucan gübresinin hiçbir kimyasal değeri olmadığı için bomba yapımında kullanılamayacağı bilgisinin bilimsel olduğunu ifade eden Coşkun, AK Partili ve MHP’li Tarım Komisyonu üyesi milletvekillerine sunumlar yaptıklarını ve kendilerini ikna ettiklerini gerekli yasal düzenlemeyi beklediklerini ifade ediyor.

***

ISIL İŞLEM MECBURİYETİ İTHALATA YARAR

Solucan gübresi konusunda bir diğer gündem maddesi de şöyle; Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı işlenmeden kullanılması halinde toprağa verebileceği olumsuz etkileri yok etmek için üretilen solucan gübresinin ısıl işleme tabi tutulması şartını getiren yönetmelikte eski Bakan Faruk Çelik döneminde değişikliğe gitmiş ancak solucan gübresinin zararlı organizmalardan arındırılması amacıyla solucana mama olarak verilen ürünlerin ısıl işlemden geçirilmesi (1 saat boyunca 70 derecede fırınlamak) kuralını getirmişti. Sektör buna razı olmuştu.

Daha sonra bir kez daha değişikliğe gidildi. Hem yeme hem gübreye ısıl işlem şartı tekrar getirildi.

Vermikültür Derneği Başkanı Ayşe Coşkun buna da itiraz ediyor; ‘’Yasal değişikliğin Avrupa Birliği uyum yasalarına göre yapıldığı söyleniyor. Oysa ki; ne AB üyesi ülkelerde nede dünyanın başka bir ülkesinde ısıl işlem şartı yok. Çünkü solucana verdiğimiz mamanın ısıl işlemden geçirilmesine gerek yok.’’

‘’Eğer yemde (mama)  ısıl işlem konduğunda buradaki zararlı patojenler ölüyorsa gübreye niye koyuyorsunuz? Eğer son işlemde gübrede patojenler ölecekse tekrar baştan yeme niye koyuyorsunuz? Bunda bir art niyet var.’’ şeklinde konuşan Coşkun ‘’o’’ art niyeti şöyle açıklıyor; ‘’ Isıl işlem uygulandığında bu gübre tamamen etkisini kaybediyor.  AB bizi bu gübreyi üretmekten alıkoyamayacağını görünce biz bu gübreyi nasıl yok edebiliriz nasıl zararlı hale getirebiliriz, kullanıldığında hiçbir faydası olmasın insanlar yeniden kimyasala dönsün” düşüncesiyle bu adımları attı.’’

Yani Vermikültür Derneği’ne göre solucan gübresinin kimyasal gübreden bir farkı kalmayacak ve ülkemiz kimyasal gübre veya ham maddelerinin ithalatına mecbur kalmaya devam edecek. Zaten amaçta bu.

07.02.2018 17:21:23 2298 Yorum Gönder

Yorum Gönder

Yorumlar

BENZER HABERLER