SÖKE OVASI'NDA REKOR PAMUK ÜRETİMİ

SÖKE OVASI'NDA REKOR PAMUK ÜRETİMİ

Söke Ovası'nda geçen sezon pamuk üretimi altın yılını yaşadı. 185 bin ton olduğu tahmin edilen üretimle son yılların en yüksek rekoltesine ulaşıldı.

Söke Ziraat Odası Başkanı Kemal Kocabaş, Söke Ovası'nda geçen sezon pamuk üretiminin altın yılını yaşadığını, 185 bin ton olduğu tahmin edilen üretimin son yılların en yüksek rekoltesi olduğunu söyledi.

Kocabaş, Söke Ovası'nda son yıllarda gerileyen pamuk üretiminin geçen sezon yeniden yükseldiğini belirtti.

İzmir Ticaret Borsası ile Söke Ticaret Borsası'nın hasattan önce uzaktan algılama yöntemi ve saha analizleriyle, ekili alan tespiti ve rekolte tahmini yaptıklarını hatırlatan Kocabaş, bu tahminlere göre Söke Ovası'ndan 160 bin ton ürün elde edileceği beklentisine girildiğini hatırlattı. Söke Ovası'nda rekoltenin tahminlerin üzerine çıktığını kaydeden Kemal Kocabaş, "Öngörümüz rekoltenin yaklaşık 170 bin olacağıydı ancak elde edilen ürün bizi de şaşırttı. Söke Ticaret Borsası'nda şu ana kadar tescili yapılan pamuk miktarı 182 bin 500 tonu geçti. Emanette bırakılan pamukların tescilinin yapılmasıyla birlikte bu rakamın 185 bin tona ulaşmasını bekliyoruz" dedi.

Söke Ovası'nda geçen sezon 370 bin hektar alana pamuk ekiminin yapıldığını, beklenenin üzerinde verim alınarak altın yılın yaşadığını belirten Kocabaş, üretim artışının iklim şartlarından kaynaklandığını vurguladı.

03.02.2014 15:32:58 989 Yorum Gönder

Yorum Gönder

Yorumlar

BENZER HABERLER