SİYAH PİRİNÇ TESCİL YOLUNDA

SİYAH PİRİNÇ TESCİL YOLUNDA

Yüksek antioksidan içeriği ve düşük şeker oranıyla Uzak Doğu sofralarında geniş yer bulan siyah pirinç, Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsünün çalışmalarıyla Türk tarımına uygun hale getirilerek tescile sunuldu.

Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü Çeltik Şube Şefi Halil Sürek, dünyada bölgesel tüketim özelliklerine göre farklı pirinç çeşitleri bulunduğunu, bunlardan birisinin de siyah pirinç olduğunu söyledi.

Siyah pirincin, son birkaç yılda Türkiye'de popüler hale geldiğini belirten Sürek, bu çeşidin Asya ülkelerinde yüzyıllar öncesine dayanan bir geçmişi olduğunu ifade etti.

Bir dönem sadece Çin'in belirli bölgelerinde yetiştirilmesi nedeniyle "yasaklı pirinç" olarak da bilinen ürünün, daha sonra her kesim tarafından tüketilmeye başlandığını kaydetti. Son zamanlarda diyet yapan ve değişik tüketim alışkanlıkları olan kişilerin siyah pirinci tercih ettiğini anlatan Sürek,  Siyah pirincin, beyaz pirince nazaran daha fazla antioksidan içermesi, daha az şeker bulundurması, vitamin ve mineral bakımından zengin olması, çinko, demir ve selüloz oranının fazla olması nedeniyle tercih edildiğini belirtti.

Sürek, siyah pirincin beyaz pirince göre daha yüksek fiyatlı olmasına rağmen tercih edildiğini vurguladı.

Dünyadaki gelişmeleri takip ederek Filipinler'den getirdikleri birkaç çeşit siyah pirinçle enstitüde çalışmalara başladıklarını ifade eden Sürek, bu çeşitlerden birini 2012 yılı sonunda tescile aday gösterdiklerini ve herhangi bir aksilik olmazsa 2014 yılı sonunda tescilin gerçekleşeceğini belirtti.

Bir kaç senedir bu çeşit adayının tohumunu az miktarda üretip, çiftçilere tanıtmak ve pazara reklamını yapmak amacıyla örnek çiftçilere verdiklerini anlatan Sürek, pazarda ürettikleri çeşit adayının yavaş yavaş yer almaya başladığını söyledi. Sürek, çeşit adayı tescillenirse ülkede geliştirilen ilk siyah pirinç çeşidi olacağını ifade etti.

Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürü Adnan Tülek de Türkiye'de siyah pirincin geliştirilmesine ihtiyaç duyulduğunu, enstitüde yürüttükleri çeltik ıslah çalışmaları kapsamında siyah pirinç denemesi de yaptıklarını kaydetti.

04.12.2013 13:58:55 941 Yorum Gönder

Yorum Gönder

Yorumlar

BENZER HABERLER