ŞAKAYIK EXPO'YA SEMBOL OLDU, İHRACATI 60 KAT ARTTI

ŞAKAYIK EXPO'YA SEMBOL OLDU, İHRACATI 60 KAT ARTTI

Türk çiçek sektörü, 4 yıl önce 100 bin dallık"şakayık" üretiminden 10 bin dolarlık ihracat elde ederken, dünyanın botanik EXPO'sunun simgesi olmasının ardından bu yıl 6 milyon daldan 600 bin dolarlık gelir bekliyor.

Orta Anadolu Süs Bitkileri ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Osman Bağdatlıoğlu, dünyanın botanik EXPO'su EXPO 2016 Antalya'nın simgesi şakayığın şu anda en yoğun üretim dönemini yaşadığını belirtti. Bu yıl için yaklaşık 7 milyon dal şakayık üretiminin planlandığını, 6 milyon dalının ihracata gittiğini ifade eden Bağdatlıoğlu, "4 yıl önce 100 bin dal çiçekten 10 bin dolar gelir elde ederken, bugün 6 milyon dal için 600 bin dolarlık bir ihracat bekleniyor. EXPO projesi, şakayık çiçeğinin üretimini de ihracatını da artırdı" dedi.

Mevcut üretimi ve ihracatı yeterli bulmayan Bağdatlıoğlu, şakayık çiçeğinin bir Türk çiçeği olduğunu, bu konuda Türkiye'nin söz sahibi olmasını istediklerini dile getirdi. Her geçen yıl şakayıkta üretimin ve ihracatın artacağına inandığını kaydeden Bağdatlıoğlu, "Bugün İtalya, İspanya, Fransa gibi ülkeler şakayıkta yüz milyonlarca dal üretim yapıp satıyorsa bizim daha fazla üretim yapıp, pazarlarını geliştirmemiz gerekiyor" diye konuştu.

Şakayık çiçeğinin başta Hollanda olmak üzere pek çok ülkeye ihraç edildiğini bildiren Bağdatlıoğlu, Türkiye'de üretilen şakayığın Hollanda ve Almanya pazarında çok beğenildiğini söyledi. Bağdatlıoğlu, şakayığın iç piyasada da önemli bir pazara sahip olduğunu kaydetti.

06.03.2014 14:30:55 1042 Yorum Gönder

Yorum Gönder

Yorumlar

BENZER HABERLER