PATATESTE FİYATLAR SABİTLENDİ

PATATESTE FİYATLAR SABİTLENDİ

Türkiye'de patates üretiminde söz sahibi iller arasında yer alan Nevşehir'de patates fiyatları sabitlendi. Nevşehir’de depolardan çıkışlar devam ediyor.

Nevşehir Ziraat Odası Başkanı Mustafa Ekiz, kentteki depolardan patates çıkışlarının sürdüğünü, çiftçilerin de patatesin ulaşmış olduğu değerden dolayı memnun olduğunu belirterek, "Şu anda fiyatlarda aşırı bir yükselme yok. Bakanlık yetkililerinin gelip tespitleri yapıp gittikten sonra fiyatlar 1 lira 80 kuruş ile 2 TL arasında seyretmekte. Patatesin depo çıkışları bu fiyatlardan devam ediyor " dedi.

Ekiz, Nevşehir ve Niğde'deki depolardaki patateslerin Nisan ayında yapılacak patates hasadına kadar iç piyasanın talebini karşılayacak düzeyde olduğunu anlattı.

Patates ihracatının 2013'de en yüksek rakama ulaşıldığını aktaran Ekiz, Nevşehir'den sadece Suriye, Irak ve Balkanlara yaklaşık 34 bin ton patates ihracatı gerçekleştirildiğini kaydetti. Türkiye'nin yıllık patates ihtiyacının 4 milyon ton civarında olduğunu, geçen yıl 3,5 milyon ton üretim olduğunu ifade eden Ekiz, "Geçen yıl 300 bin ton civarında patates ihracatı gerçekleştirildi. Bununda çoğunluğu Irak ve Suriye'ye yapıldı. Üretimi düşük gösteren sebeplerden biri de ihracattaki artıştır. İç piyasaya verilen patatesten 300 bin ton ihracata gittiği için arz dengesi düşük olarak oraya çıktı. Ama geçen sene 3 buçuk milyon tonluk üretim oldu. Bir de 300 bin tonluk ihracatta gerçekleşince açık büyüdü ve fiyatlar ondan dolayı yükseldi. Ama şu anda yine de Türkiye'nin patates ihtiyacı karşılamada sorun yok" diye konuştu.

29.01.2014 11:38:47 882 Yorum Gönder

Yorum Gönder

Yorumlar

BENZER HABERLER