Nevşehir'de Patates Rekolte Beklentisi Yüksek!

Nevşehir'de Patates Rekolte Beklentisi Yüksek!

Nevşehir'in patates üretiminde öne çıkan ilçesi Derinkuyu'da sezonun ilk hasadı yapıldı.

Derinkuyu Ziraat Odası Başkanı Ömer Yılmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ülke genelinde görülen mildiyö hastalığından en az etkilenen Derinkuyu'da az da olsa verim düşüklüğü yaşanmasına rağmen çiftçinin üretimden memnun olduğunu söyledi.

Patatesin kilogramının bu yıl ilkbahar aylarında 5 liraya kadar yükselmesi nedeniyle ilçede birçok üreticinin patatese yöneldiğini anlatan Yılmaz, "İlçede, geçen yıl 16 bin dekarlık alanda 80 bin ton ürün elde edilirken bu yıl 25 bin dekarlık alanda 125 bin ton ürün elde edilmesi öngörülüyor" dedi.

Sökülen patateslerden iyi kalitede olanların 60-80 kuruşa alıcı bulduğunu belirten Yılmaz, "Yazlık patateste şu anki fiyatlar ülke geneline bakıldığında makul. Kışlık patateslerin de uygun fiyatta olacağını umut ediyoruz" diye konuştu.

Yılmaz, kent genelinde de ekim alanlarının yüzde 20 artışla 50 bin dekardan 60 bin dekara yükseldiğini, dekarda ortalama 5 ton patates elde edildiği göz önüne alındığında 300 bin ton ürün alınmasını tahmin ettiklerini kaydetti.

Patates üreticisi Ragıp Aytekin ise geçen yıl üreticilerin iyi gelir elde ettiğini kaydederek, "Geçen yıl patates para edince bir çok üretici patates ekmeye başladı. 1 dekarlık alandan yaklaşık 5 ton ürün elde ediliyor. Şu an harman zamanı fiyatlar normal olur ancak kasım ayında fiyatlar az da olsa artabilir" ifadelerini kullandı. AA

27.08.2015 15:08:23 962 Yorum Gönder

Yorum Gönder

Yorumlar

BENZER HABERLER