NİĞDE’DE EĞİTİMLİ ÇOBAN DÖNEMİ

NİĞDE’DE EĞİTİMLİ ÇOBAN DÖNEMİ

Niğde’de “Sürü Yönetimi Elemanı Eğitimi” projesiyle eğitimli çobanlar yetiştirilecek.

İŞ-KUR Niğde İl Müdürlüğü, İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ve Niğde Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliğinin işbirliğinde Niğde’de, Hayvan Yetiştiriciliği Sürü Yönetimi Eleman Eğitimi başladı.

“Sürü Yönetimi Elemanı Eğitimi” projesi kapsamında kursiyerlere sürü yöneticisi, merada hayvan bakımı ve sürü yöneticiliğinde güvenlik derslerinin bulunduğu 120 saatlik bir eğitim verilecek.

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünde Görevli Zooteknist ve Veteriner Hekimlerce verilen eğitimlerin 5 günü teorik, 10 günü sahada pratik/uygulama olarak gerçekleştirilecek.

İş-Kur İl Müdürlüğü, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ve Niğde Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği yetkilileri tarafından oluşturulan komisyon tarafından hayvan yetiştiriciliği sürü yönetimi elemanı eğitim için 25 kişilik asil ve 10 kişilik yedek katılımcı seçimi yapıldı.

Ayrıca, bu yıl sonbaharda Niğde merkez ilçede 50 kişilik ve Bor ilçesinde ise 25 kişilik hayvan yetiştiriciliği sürü yönetimi eleman eğitimi düzenleneceği bildirildi.

Öte yandan, Gıda tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın, bu sertifikalı çobanları istihdam edenlere ve sertifika sahiplerinin çobanlık yaptığı sürece sosyal güvenlik primleri ile ilgili destekleme planlama çalışmalarının yapıldığı ifade edildi.

Eğitimler sonunda başarılı olan katılımcılara düzenlenen törenle sertifikaları verilecek.

27.03.2014 11:42:13 1649 Yorum Gönder

Yorum Gönder

Yorumlar

BENZER HABERLER