NADASA BIRAKILAN ARAZİLERDE ASPİR EKİLECEK

NADASA BIRAKILAN ARAZİLERDE ASPİR EKİLECEK

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürü Mevlüt Gümüş, Türkiye'de yaklaşık 5 milyon hektar nadasa bırakılan alan olduğunu belirterek, bu arazilerin aspir bitkisi ile değerlendirileceğini söyledi.

Gümüş, Türkiye’nin aspir bitkisi üretiminde dünyada yedinci sırada olduğunu ifade etti. 2013 yılı itibariyle 31 ilde aspir üretimi yapıldığını dile getiren Gümüş, son yıllarda Ankara, Eskişehir, Kırşehir, Konya, Kırıkkale, Aksaray, Muş, Kayseri ve Yozgat’ta önemli miktarda üretim artışı yaşandığını kaydetti.

Nadas alanlarının değerlendirilmesi için aspir yetiştiriciliğinin önemli olduğuna dikkati çeken Gümüş,"Türkiye'de yaklaşık 5 milyon hektar nadasa bırakılan alan var. Bu alanları aspir bitkisi ile değerlendireceğiz. 2023'te 500 bin ton üretim yapmış olacağız. Her yıl düzenli olarak 100 bin hektarını kazanarak, 2023 yılına kadar 1 milyon hektar nadas alanını üretime katmış olacağız"diye konuştu.

Aspirin ana vatanının Orta Anadolu olduğunu vurgulayan Gümüş, Eskişehir’den itibaren, Güneydoğu Anadolu Bölgesinden Muş’a kadar olan illerde üretim yapacaklarını ve şu ana kadar 45 bin hektar alanda aspir ekildiğini kaydetti. Bu rakamın her yıl artış gösterdiğini aktaran Gümüş, 2002 yılında 25 ton üretilen aspir miktarının on bir yılda 45 bin tona ulaştığını, 2013 yılı itibariyle aspir ekim alanınınsa geçen yıla göre yüzde 88 arttığını ifade etti. Gümüş, aspir üretim miktarının yüzde 26, verimliliğinin ise yüzde 20 artış gösterdiğini vurguladı.

Gümüş, Tarımsal Destekleme ve Yönlendirme Kurulu kararı doğrultusunda aspir yetiştiriciliği için 2014 yılında mevcut desteklere ilavelerin olacağını da sözlerine ekledi. 

17.03.2014 15:00:26 1001 Yorum Gönder

Yorum Gönder

Yorumlar

BENZER HABERLER