MEYVE VE SEBZE ÜRETİCİLERİNE MÜJDELİ HABER

MEYVE VE SEBZE ÜRETİCİLERİNE MÜJDELİ HABER

Küçük ve Orta Ölçekli işletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) Ar-Ge İnovasyon Destek programı çerçevesinde, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü (İYTE) Teknopark’ta geliştirilen “Kokutut” projesi başarı ile tamamlandı. Bundan sonra seri üretime geçecek olan proje, soğan, meyve ve sebze üreticilerinin bekleme sırasında karşılaşılan çillenme ve çürüme sorunu

Küçük ve Orta Ölçekli işletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) Ar-Ge İnovasyon Destek programı çerçevesinde, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü (İYTE) Teknopark’ta geliştirilen “Kokutut” projesi başarı ile tamamlandı. Bundan sonra seri üretime geçecek olan proje, soğan, meyve ve sebze üreticilerinin bekleme sırasında karşılaşılan çillenme ve çürüme sorununa etkili çözüm getiriyor.

Küçük ambalajlar içinde kullanılacak Kokutut, meyve ve sebzelerin kasa ve torbaları, buzdolabı derin dondurucuları içerisine konarak, besin değerine herhangi bir zarar vermeden ve kimyasal kullanmadan ürüne zarar veren partikülleri ve gazları içine alarak, meyve ve sebzelerin depolamada dayanıklılık süresini artırıyor.

Ürünü geliştiren Tekin Akgül, Ar-Ge çalışmalarının beklenenin ötesinde iyi sonuçlar verdiğini belirtti, Kokutut konarak bozulmadan bekleyen meyve, sebze ve soğanın projenin başarısını kanıtladığını vurguladı, "Kokutut’u, her ambalajın içerisine koyarak, bundan böyle ürününü çillenmeden ve çürümeden güvenle bekletebilecek olan üretici, ürününü hak ettiği fiyata satabilme olanağı sağlayacak” dedi.

Buluşunun patentini de alan Tekin Akgül, ürünü daha da geliştirmek için çalışmalarının süreceğini sözlerine ekledi.

22.04.2013 15:01:34 859 Yorum Gönder

Yorum Gönder

Yorumlar

BENZER HABERLER