MERCİMEK TARIMI

MERCİMEK TARIMI

“Kanadalı Değil Yerli!”

Mercimek, sindirim kolaylığı açısından diğer baklagillerin bir adım önünde seyreden, yaşlıların ve çocukların da rahatlıkla tüketebileceği sağlıklı bir besin maddesidir. Kanada mercimeğinin bir kilogramı 60-70 mg demir içerirken, ülkemizde yetişen mercimeğin demir oranı ise 120-130 mg/kg arasındadır. Bu fark, toprak ve iklim avantajımız ile çeşit özelliklerimizden kaynaklıdır.

Düşük miktarda fitik asit içermesi nedeniyle barındırdığı demirin alınabilirliği de yüksek orandadır.

**

Tarla Bitkileri Merkez Araştırma Enstitüsü Yemeklik Dane Baklagil Islahı Birim Başkanı Dr. Abdülkadir Aydoğan yaptığımız söyleşide ülkemizde yapılan mercimek tarımını değerlendirdi.
“Ülkemizde iki tip mercimek yetişiyor. Biri iç rengine göre yeşil mercimek, diğeri ise dış kabuk rengine göre kırmızı iç kabuk rengine göre sarı mercimek. Kırmızı mercimek kışlık olarak Doğu Anadolu bölgesinde, yeşil mercimek ise Orta Anadolu ve Geçit Bölgelerinde yazlık olarak yetiştirilmektedir.”

Kırmızı mercimek sadece Doğu Anadolu bölgesinde mi yetişir sorusunu ise;
“Orta Anadolu ve Geçit Bölgesindeki çiftçilerimiz kırmızı mercimeği kışlık olarak kolaylıkla yetiştirebilir. Zaten bölgede ekim alanları da hızla genişlemektedir” diyerek yanıtladı.

**

Malumunuz, “Kanada’dan mercimek geliyor” iddialarının da ardı arkası kesilmiyor. Aydoğan’ın bu konudaki yorumları ise şöyle;
“Yüklü miktarda mercimek ithal ediyoruz evet ama iç piyasada tüketmek amacıyla değil. O mercimeği işleyip, paketleyip tekrar dışarıya satıyoruz.”

**

Otsu karakterli mercimek bitkisinin su tüketiminin azlığı özellikle ekim nöbetinde çok fayda sağlamaktadır.
Yalnız unutmamak lazım ki taban arazilerde mercimek yetiştiriciliği yapılmamalıdır.
Yetiştiriciliğe başlamadan önce toprak analizinizi yaptırıp, iyi bir tohum yatağı hazırlamayı da ihmal etmeyiniz.

Söyleşimizin tamamına YouTube sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Bereketli bir sezon dileriz.

05.03.2018 12:11:14 4495 Yorum Gönder

Yorum Gönder

Yorumlar

BENZER HABERLER