MASUM ŞEKER

MASUM ŞEKER

Çaykur Genel Müdürlüğü, pancara ve kamışa kıyasla 350 kat daha şekerli olan ve sıfır kalori içeren ’Stevya’ isimli bitkinin fidelerini Arjantin’den getirilerek Çay Araştırma Enstitüsü’nde deneme üretimine başladı.

 Bir ay önce ekilen ilk fideler beklenilenin üzerinde verim sağladı. Dünyada ilk kez Arjantin ve Peru’da keşfedilen bu bitkiyi diğer tatlandırıcılardan ayıran en büyük iki özelliği içerisinde yüksek oranda şeker bulundurmasına rağmen sıfır oranda kalori içermesi ve insan sağlığına herhangi bir yan etkisi bulunmaması.

Konuyla ilgili açıklama yapar Çaykur Genel Müdürü İmdat Sütlüoğlu, Stevya’nın varlığını Arjantin ziyaretleri sırasında öğrendiklerini, bu bitkinin dünyada tatlandırıcı olarak yeni keşfedildiğini belirterek, “Denemesini yaptığımız ’Stevya’ isimli bu bitki çalı türü bir bitki.

Sütlüoğlu stevyanın ekonomik açıdan son derece önemli bir ürün olduğunu belirterek “Yaptığımız araştırmalara göre 1 dönüm stevya bahçesinden 750 kilo civarında ürün elde edilebiliyor. 5 kilo stevya yaprağından 1 kilo kuru toz elde ediliyor. Yaprak kurutulup öğütülerek kullanıldığı gibi sıvı olarak da kullanılabiliyor” diye konuştu.

Çaykur Çay Araştırma Enstitüsü’nde üretilen ilk ’Stevya’ yaprakları toza dönüştürülerek kullanıma hazır hale getirildi. Bitki üzerinde inceleme ve çalışmalar devam ediyor.

10.07.2013 16:17:54 1106 Yorum Gönder

Yorum Gönder

Yorumlar

BENZER HABERLER