MANDALİNA FİYATLARI DÜŞTÜ

MANDALİNA FİYATLARI DÜŞTÜ

Geçen yıl bahçede kilogramı 50 ile 70 kuruşa satılan mandalinanın fiyatı bu yıl 25 ile 30 kuruşa kadar düştü.

Kış aylarının vazgeçilmez meyveleri arasında yer alan mandalinanın üretiminin artması ve bahçedeki fiyatının 25-30 kuruşa kadar düşmesi, ürünün dalında kalmasına neden oldu.

Mersin Ziraat Odası Başkanı Cengiz Gökçel, kentin, Türkiye'nin en önemli narenciye üretim merkezlerinden olduğunu belirtti.

Mandalinanın, narenciye sektörü için de önemli ürünler arasında yer aldığına dikkati çeken Gökçel, üreticilerin bu yıl sıkıntılı dönemden geçtiğini ifade etti.

Geçen yıl bahçede kilogramı 50-70 kuruş arasında değişen fiyatla alıcı bulan mandalinanın bu yıl fiyatının düşük seyrettiğini vurgulayan Gökçel, "Bu yıl rekolte çok yüksek seviyelerde gerçekleşti. Mandalina fiyatı bahçede 25-30 kuruşa kadar düştü ancak yine de alıcı bulmakta zorlanılıyor. Fiyatlar çok düşük olduğu ve alıcı bulunamadığı için şu an ürün dalında kaldı" dedi.

Gökçel, dalında kalan mandalinanın yağmurdan zarar görmemesi için üreticilerin ağaçları naylonla korumaya çalıştığını, bu durumun, ürününü satamayan çiftçilere ek maliyet getirdiğini söyledi.

Yağmurdan korunmak için kullanılan naylonun Güneşli günlerde erimesi nedeniyle ürüne zarar verdiğini anlatan Gökçel, üreticilerin zor durumda olduğunu kaydetti.

Türkiye Yaş Meyve, Sebze İhracatçıları Birliği Sektör Kurulu Başkanı Kemal Kaçmaz da bu yıl mandalinada yüksek rekolteyle karşılaşıldığını belirterek, bu durumun iç piyasada şartları etkilediğini bildirdi.

11.12.2013 14:09:05 2017 Yorum Gönder

Yorum Gönder

Yorumlar

BENZER HABERLER