Lapseki'de Deveci Armudu Üretimi Yaygınlaşıyor!

Lapseki'de Deveci Armudu Üretimi Yaygınlaşıyor!

Lapseki Ziraat Odası Başkanı İsmail Sevim, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bölgede meyve çeşidinin fazla olduğunu ve son yıllarda deveci armudu yetiştiren üreticilerin sayısında artış yaşandığını söyledi.

Bölgede daha önce en çok kiraz ve şeftali fidanlarının dikildiğini belirten Sevim, "Bölgedeki meyve üreticilerimiz tarım fuarlarına giderek yeni cins meyve ve ürünlerle tanışıyor. Mesela geçmiş yıllarda üreticilerimiz şeftali ve kiraz ekerken şimdi ise ilçe ve beldemizde armut ekmeye başladı. Böylece üreticiler kış aylarında armut satarak yeni gelir elde ediyorlar. Armut ekimi her geçen yıl artıyor" dedi.

Çardak beldesinde yaşayan meyve üreticisi Süleyman Gözsüz ise "Deveci armudu dediğimiz ürünü geçtiğimiz yıl denemek için bir miktar alana ektik. Henüz bir yıl olmasına rağmen bir tona yakın meyve topladım. Ayrıca hasat edilen armut uzun süre depolarda saklanabiliyor. Yani istediğiniz zaman piyasaya sürebiliyorsunuz. Kiraz ve şeftali gibi kısa zamanda elinizden çıkarmanıza gerek kalmıyor" diye konuştu. AA

12.10.2015 14:59:57 918 Yorum Gönder

Yorum Gönder

Yorumlar

BENZER HABERLER