KOYUN – KEÇİ ISLAHINDA HEDEF BÜYÜK

KOYUN – KEÇİ ISLAHINDA HEDEF BÜYÜK

Gıda Tarım Ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker Halk Elinde Koyun – Keçi Islahı Ülkesel Projesi tanıtım etkinliğine katıldı. Etkinlik 3 Temmuz 2013 Çarşamba Günü Saat 11:00’da gerçekleştirildi.

Halk oyunları ekibinin gösterisi ile başlayan etkinlikte, UNESCO tarafından 'Yaşayan İnsan Hazinesi' seçilen Yaşar Güç, kaval çaldı.

Etkinlikte konuşan M. Mehdi Eker; Koyun ve keçi sayısının artırıldığına dikkati çekti, "Türkiye'nin bu önemli varlığından yeteri kadar istifade etmenin önünü açtık. 10 sene öncesinde 32 milyonun altında olan koyun ve keçi varlığı bugün 36 milyonu buldu 4 milyonluk bir artış var. Bundan sonraki süreçte bu sayı çok daha büyük bir hızla artacak, hedefimiz  50 milyon’’ dedi.

Türkiye'de koyun ve keçi yetiştiricisinin hayvanını kaydettirmek suretiyle devletten her bir hayvan için yıllık 20 TL aldığını belirten Eker, koyun ve keçi sütünün, inek sütüne göre 3-4 kat prim desteği aldığının altını çizdi ve ekledi: "Çözüm süreci bu alana katkı sağlayacak bir proje. Türkiye'nin mera varlığının yüzde 41'inin bulunduğu Doğu ve Güneydoğu Anadolu illeri 15.8 milyon civarında koyun ve keçi varlığına sahip. Halbuki o alanların ıslah edilmiş meralar olarak kullanılmış olmasıyla birlikte ilave 18 milyon koyunun burada beslenmesi mümkün. Sadece Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesiyle 33 milyon koyun ve keçi varlığına ulaşmamız mümkün" dedi.

Eker; Halk Elinde Koyun Keçi Islahı Projesi'nin 2. döneminde 13 olan il sayısı 66'ya, ırk sayısı 28'e, yetiştirici sayısı 7 bine, koyun ve keçi sayısının ise 1 milyona çıkartıldığını açıkladı.

Eker’in açıklamalarının ardından ıslah edilen türlerden Ankara’ya getirilen koyun ve keçiler incelendi ve etkinlik alanında yöresel ürünlerin sergilendiği standlardan farklı lezzetler tadıldı.

03.07.2013 16:24:04 1619 Yorum Gönder

Yorum Gönder

Yorumlar

BENZER HABERLER