BU SENE FINDIK AÇIĞI YOK

BU SENE FINDIK AÇIĞI YOK

Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (KFMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Dursun Oğuz Gürsoy, 2013 ürünü fındık rekoltesi ile eldeki stokların, Türkiye'nin bu sezon ihracat ve iç tüketim ihtiyacını rahatlıkla karşılayacağını söyledi.

Gürsoy, Türkiye'nin geçen sezon 300 bin tonun üzerinde fındık ihracatı gerçekleştirerek Cumhuriyet tarihinin rekoruna imza attığını anımsattı.

İhracat miktarında yakalanan başarının İtalya ve Gürcistan'da fındık rekoltelerinin düşük gerçekleşmesi ile Türkiye'de fındık fiyatlarının makul seviyede olmasından kaynaklandığını ifade eden Gürsoy, "Türkiye geçen sezon 300 bin tonun üzerinde fındık ihraç etti. Cumhuriyet tarihinde ilk defa yakalanan bir rakamdır ancak her sene aynı rakam olacak diye bir garanti yok. Çünkü geçtiğimiz sene Türkiye biraz da şanslıydı. İtalya ve Gürcistan'da fındık yoktu. Kaliteleri çok bozuktu. Tüm talep bu nedenle Türkiye'ye yönlendi. Fiyatlar da makuldü. O kadar çok yüksek fındık fiyatı yoktu. Dolayısıyla Türkiye'ye talep patlaması oldu" dedi.

Gürsoy, fındık ihracatında bu sezon düşüş beklediklerini aktararak, "Bu sene İtalya ve Gürcistan'da mahsul iyi. Dolayısıyla bu durum ihracatımızı olumsuz etkileyecektir. Türkiye'nin fındık ihracatının 260 bin ton seviyesinde gerçekleşmesini bekliyoruz" diye konuştu.

28.09.2013 11:02:40 906 Yorum Gönder

Yorum Gönder

Yorumlar

BENZER HABERLER