KAYISILAR YARIŞTI

KAYISILAR YARIŞTI

Dünyanın kayısı yetiştiriciliğini elinde bulunduran Malatya’da, Kayısı Festivali kapsamında Mişmiş Park fuar alanında En İyi Kayısı Yarışması yapıldı. Hacı Haliloğlu ve Kabaaşı kategorilerinde düzenlenen yarışmada Hacı Haliloğlu kategorisinde 117 çiftçi, Kabaaşı kategorisinde 111 çitçi yarıştı.

Yarışmanın açılışında Ziraat Odaları adına konuşan Yazıhan Ziraat Odası Başkanı Yunus Kılıç, “Malatya çiftçisi olarak 2013 yılı hasat dönemi etkinliklerini buruk bir sevinçle yaşıyoruz. Çünkü bir yıl boyunca bahçelerine emek veren, ilaç, gübre atan, budama ve sulama yapmak suretiyle yılda bir kez olan hasat döneminde çiftçilerimiz yüzde 50’si don ve dolu afeti nedeniyle bahçelerinin altına gidememiştir. Çiftçilerimiz Tarım Kredi, Ziraat Bankası, Sulama Birliği ve TEDAŞ’a borçlarını ödeyemediklerinden icralık duruma düşmüştür” dedi.

Kayısı üretiminde iyi kayısının yanında ihraç etme oranı çok düşük olan kayısının da değerlendirilmesi gerektiğini ifade eden Belediye Başkanı Ahmet Çakır, şunları söyledi:“Biz bu para etmeyen, yani çiftçinin hasadını dahi karşılayamaz dediğimiz ürünlerinde değerlendirmesi için belediye olarak bir çalışma içerisindeyiz. Belediye Esenlik Şirketi’nin yapmış olduğu çalışma sonucunda fizibilite raporları hazırlandı, yatırım raporları hazırlandı. İnşallah Organize Sanayi Bölgesi’nde yaklaşık 100 dönüm bir alan üzerinde Meyve Suyu Konsantre Fabrikasını kurmayı planlıyoruz. Bütün fizibilite raporları hazır. Bu yıl temelini atmayı planlıyoruz. Burada ürettiğimiz meyve suyu konsantrelerini meyve suyu üreten fabrikalara vereceğiz. Bu Malatya için büyük bir eksiklikti. Bu eksikliği inşallah Belediye Esenlik Şirketimiz aracılığı ile karşılamış olacağız” şeklinde konuştu.

Yarışmada; Hacı Haliloğlu kategorisinde Mehmet Ali Aksoy (Merkez Fırıncı Köyü) birinci, İhsan Özbay (Kale-Bent Köyü) ikinci ve Resul Özbay (Kale-Bent Köyü) üçüncü oldu.

Kabaaşı kategorisinde Hacı Bora (Yeşilyurt-Oluklu Köyü) birinci, İsmail Özdemir (Darende-Balaban beldesi) ikinci ve Doğanşehir Yuvalı köyünden Hüseyin Mert de üçüncü oldu.

Birinci olanlara 2 Cumhuriyet altını, ikinci olanlara 1 altın ve üçüncü olanlara yarım altın ile birlikte çeşitli hediyeler verildi.

09.07.2013 16:18:27 1406 Yorum Gönder

Yorum Gönder

Yorumlar

BENZER HABERLER