KARS’TA BOSTANCILARIN MAHSÜL SÖKÜMLERİ BAŞLADI

KARS’TA BOSTANCILARIN MAHSÜL SÖKÜMLERİ BAŞLADI

Artvin’in Yusufeli ilçesine bağlı Bostancılar köyünden 10 yıldır Kars’ın Arpaçay ilçesine gelerek 6 ay boyunca organik bostancılık yapan Karadenizlilerin ürünleri pazarda yerini almaya başladı.

Geçimini hayvancılık ve yem bitki ekimiyle sağlayan Arpaçaylıların, bostancılık işlerini de Karadenizliler yürütüyor. Karadenizliler Türkiye’nin bir çok bölgesinde olduğu bu bölgede de varlıklarını hissettirdi. İlk başlarda 10-20 arasında olan sayı giderek arttı ve bu yıl 10 aileden 60 kişiye ulaştı. Karadenizliler aylardır el emeği göz nuru döktükleri ürünlerini söküp pazarlarda satışını yaparak emeklerinin karşılığını almaya başladı.

Yusufelili bostancılar, tamamı organik olan havuç, soğan, lahana, patates, biber, marul, maydanoz, tere gibi onlarca ürünün satışını yapıyor. Ürünlerde kimyasal madde bulunmaması ve hormonlu olmaması güvenilirliği de artırıyor. Tamamen el emeği, göz nuru işlenen toprakta yetişen bu ürünler organik olduğu için insan vücuduna ve gelişimine de önemli katkı sağlıyor.

Yetiştirdikleri ürünleri pazarladıklarını ifade eden Osman Fil, “Burada bostancılık yapıyoruz, patates, lahana, havuç, soğan ekiyoruz. İşte şuanda arabamı yüklüyorum, sabah sebze halinde satış için arabamı hazırlıyorum. Pazarlayacağız. Ürünlerimiz organik. Zaten havuçları İzmir’e yapıyoruz. O taraflara gönderiyoruz. Biz de bostancıyız. Bostancılar’da oturuyoruz” dedi.

30.09.2014 14:35:03 830 Yorum Gönder

Yorum Gönder

Yorumlar

BENZER HABERLER