KARADENİZ’DE KESME ÇİÇEKÇİLİK GELİŞİYOR

KARADENİZ’DE KESME ÇİÇEKÇİLİK GELİŞİYOR

Ordu’da fındık bahçesini sökerek kesme çiçekçilik işine başlayan bir üretici, yoğun talep nedeniyle pazar sorunu yaşamıyor.

Fatsa’nın Salihli Mahallesi Kuloğlu mevkisinde 10 dönüm fındık bahçesini keserek bu alana çiçek ekimi yapan 45 yaşındaki Hacı Akar, “Fındıktan beklediğim verimi alamadığım için çiçek yetiştirmeye karar verdim. Çiçekleri satmada pazarımız gerçekten çok iyi. İç ve dış pazarda talep çok yüksek. Kaliteli ürün yetiştirdiğimiz için pazar konusunda sıkıntı kesinlikle yaşamıyorum. Ürünlerimiz en iyi fiyattan alıcı buluyor” dedi.

10 dönümlük fındık bahçesini sökerek sera kurduğunu anlatan Akar, “Kesme çiçekçiliğe başlamamızın nedeni fındığın bizleri memnun etmemesidir. Ben de 10 dönümlük fındık bahçemi keserek burayı komple çiçek serası yaptım. Bu konuda öncü olma adına ilk adımı atarak kesme çiçekçiliğe başladım. Çiçek yetiştiriciliği çok zahmetli bir iş ve büyük emek istiyor. Tüm ailemle birlikte burada çalışarak seramızdan çiçek alıyoruz. Ben, insanlarımızın sadece fındığa dayalı bir geçim sağlamaması ve alternatif olarak farklı ürünleri yetiştirmesi gerektiğini belirtmek istiyorum”diye konuştu.

13.09.2014 09:53:53 918 Yorum Gönder

Yorum Gönder

Yorumlar

BENZER HABERLER