ISPARTA’DA ELMADA REKOLTE ARTTI

ISPARTA’DA ELMADA REKOLTE ARTTI

Türkiye'deki elma üretiminin dörtte birini karşılayan Isparta'da rekolte ve verimin yüksek olması çiftçinin yüzünü güldürdü.

Üretici 10 yıl aradan sonra ilk kez elmanın kilogramını dalında 1 liranın üzerinde satışa çıkardı. Türkiye'de her yıl üretilen yaklaşık 3 milyon ton elmanın yüzde 22'lik bölümünü karşılayan Isparta'da 2014 yılı elma hasadı başladı. Geçen yıl kilogramı 80 kuruşa satılan elma bu yıl bahçede ve ağaç dalında 1 lira ila 1 lira 25 kuruş arasında satılıyor. Rekolte ve verimin yüksek, satış fiyatlarının geçen seneye göre daha iyi olması elma üreticisini memnun etti.

Isparta Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Cenk Şölen yaptığı açıklamada, 2014'ün elma üretimi açısından çok güzel bir yıl olduğunu belirtti. Türkiye'de üretilen her dört elmadan birinin Isparta'da yetiştiğini söyleyen Şölen, 27 erken uyarı istasyonundan aldıkları verileri çiftçilerle anında paylaştıklarını ifade ederek, "Bu yıl don, dolu ve sair tabii felaketle karşılaşmadık. Kara lekeden ve iç kurdundan herhangi bir zarara uğramamış mahsulle karşı karşıyayız. Çok bereketli, verimli bir yıl oldu" dedi.

Şölen, yaptıkları teknik gezilerde ve üretici görüşmelerinde geçen yılın çok üzerinde bir fiyat oluştuğunu gördüklerini kaydetti.

Isparta'daki elma üretiminin en fazla olduğu Boğazova bölgesindeki Yukarı Gökdere Köyü Muhtarı ve elma üreticisi Mehmet Özdemir, bölgelerindeki elmanın kokusu, tadı ve aroması sebebiyle tüccarlar tarafından tercih edildiğini vurguladı. Bu yıl elmanın rekoltesinin çok yüksek ve veriminin güzel olduğunu belirten Özdemir, şöyle konuştu:

"Bu yıl elma rekoltesinin çok yüksek olduğunu görüyoruz. Elmanın gerek kalite gerekse renk açısından her yönüyle çok süper olduğunu görüyoruz. Bu durumdan çok memnunuz. Bu yıl inşallah üretici emeğinin karşılığını alır diye tahmin ediyoruz."

Elma fiyatlarının son 10 yılda hiç değişmediğini ve 80 kuruş ila 1 lira arasında değiştiğini anlatan Özdemir, fiyatın bu yıl 1 liranın üzerinde, 1 lira 10 kuruş ila 1 lira 30 kuruş arasında bir düzeyde olacağını beklediklerini kaydetti.

13.09.2014 09:59:45 968 Yorum Gönder

Yorum Gönder

Yorumlar

BENZER HABERLER