HAYVANCILIKTA MASRAFLARI DÜŞÜRECEK GELİŞME

HAYVANCILIKTA MASRAFLARI DÜŞÜRECEK GELİŞME

HAYVANCILIKTA MASRAFLARI DÜŞÜRECEK GELİŞME

Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde güvenlik nedeniyle kullanılamayan yayla ve meralar özellikle küçükbaş hayvancılık ve arıcılık için büyük bir potansiyel oluşturuyor. Bölgede güvenlik nedeniyle önemli bir kısmı kullanılamayan ancak çözüm süreciyle birlikte kullanıma açılması beklenen yayla ve meralar özellikle küçükbaş hayvancılık ve arıcılığın canlanmasını sağlayacak. Yıllardır kullanılamayan yayla ve meralarda artan ot kalitesi ve bitki çeşitliliği süt, et ve bal üretimini ve kalitesini yükseltecek. Çözüm sürecinin ardından bazı yayla ve meralar şimdiden kullanılmaya başlandı. Şırnak Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ahmet Yaldız,  yaptığı açıklamada, Türkiye'de ilk kez geçen yıl saman sıkıntısının yaşandığını, bu sıkıntının hayvancılığı olumsuz etkilediğini söyledi. İlk kez saman ithalatının yapıldığını aktaran Yaldız, yayla ve meraların yem ihtiyacını karşılamak için büyük bir fayda sağlayacağını belirtti. "Tarım alanlarımızdan çok meralarımız var. Bu meraların yüzde 50'si güvenlik nedeniyle kullanılamıyor" diyen Yaldız, bütün yayla ve meraların kullanılabilmesi için çalışma başlatıldığını, İl Güvenlik Kurulu'nun vereceği karar doğrultusunda yayla ve meraların kullanıma açılabileceğini kaydetti. Meraların kullanıma açılmasıyla özellikle küçükbaş hayvancılık ve arıcılığın gelişeceğini ifade eden Yaldız: "Bölgede yaşayan insanların refah düzeyi artacaktır. Çok bakir bölgeler var. Hayvanların girmediği, kullanıma kapalı olduğu için doğal süreci çok iyi gelişen bir ortam var. Hayvan yem ihtiyacını karşılamak için büyük bir fayda sağlayacak. Özellikle Beytüşşebap ilçesinde arıcılık yaygın yapılıyor. Bu meralarda endemik türler var. Bölgeye has olan o aramaları arılar aldığı zaman daha kaliteli bal üretimi olacak. Üretim kapasitesi artacak. Yem masrafları düşecek." 

"BATMAN'DA 80 BİN DÖNÜM AÇILDI" 

Batman Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü Hayvan Sağlığı, Yetiştiriciliği ve Su Ürünleri Şube Müdürü Ercan Ömeroğlu da daha önce yasaklı olan bütün meraların çözüm süreciyle kullanıma açıldığını, 80 bin dönüm meranın tekrar kullanıma açıldığını dile getirdi. Bütün ilçelerdeki meraların kullanıldığını, meraların özellikle Kozluk, Gercüş ve Sason ilçesinde daha yoğun olduğunu belirten Ömeroğlu, çözüm ve barış süreci ile kullanıma açılan meralar sayesinde Batman'da küçükbaş hayvan yetiştiriciliğinin daha da gelişeceğini bildirdi. 

BİTKİ ÇEŞİTLİLİĞİNDE ARTIŞ 

Geçen yıl saman sıkıntısının yaşandığını anlatan Ömeroğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Hatta saman ithalatı oldu. Bu yıl meraların açılmasıyla bu sıkıntının yaşanmayacağını tahmin ediyoruz. Meralardan faydalanılması sonucu hayvanların yemlikleri giderilecek, süt veriminde artış yaşanacak. Yıllardır kullanılmayan meralarda bitki çeşitliliği de fazla olacak. Hayvancılık adına büyük bir gelişme yaşanacak. Dağlarımıza bahar gelecek. Batman'da küçükbaş yetiştiricileri mayıs ayında Van tarafındaki yaylalara gidiyor. Yasaklı meralar o geçişler üzerinde bulunuyordu. Bu nedenle gidiş ve dönüşlerde sıkıntı çekiliyordu.

29.04.2013 15:06:14 834 Yorum Gönder

Yorum Gönder

Yorumlar

BENZER HABERLER