HATAY'DA TARIM MÜZESİ KURULACAK

HATAY'DA TARIM MÜZESİ KURULACAK

Hatay’ın Dörtyol ilçesinde Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından, kullanılan eski tarım aletlerinin de sergileneceği Tarım Müzesi kurulacak. Elinde eski tarım aletleri bulunan vatandaşların müdürlükle irtibata geçmesi istendi.

Konuyla ilgili İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, medeniyetler beşiği Hatay’ın Türkiye’nin dışa açılan önemli kapılarından olduğu ifade edildi. Hatay’ın tarım alanları, toprak yapısı ve ikliminin ürün deseninde çeşitliliğe ve ikinci ürün yetiştirilebilmesine imkan verdiğinin aktarıldığı açıklamada, “Tarım, ilde hakim sektörlerden biridir.

Asırlar öncesinden günümüze kadar yöre halkının en önemli geçim kaynaklarından biri olmuştur. Şehrin zengin tarım kültürünün tanıtılması ve öneminin kamuoyuna anlatılması, geçmişten günümüze kadar tarım alanında kullanılan araç, gereç ve ekipmanların sergilenmesi gerekliliğinden yola çıkılarak hazırlanan ‘Tarımsal Kültürel Mirasımızın Tarih İçerisindeki Seyri’ ‘Tematik Tarım Müzesi Projesi’ Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı tarafından kabul edilmiştir.

Bu çerçevede tarımsal üretimde yer alan farklı alet ve makinelerin tarihi gelişimini gözler önüne sermek amacıyla kullanılacak materyalin, il genelinde tespit edilmesi gerekmektedir. Bu çerçevede elinde farklı alet ve makine bulunan ve müzede sergilenmesini isteyen vatandaşlarımızın Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü ile irtibata geçmesini bekliyoruz.” denildi.

08.10.2013 16:39:48 2441 Yorum Gönder

Yorum Gönder

Yorumlar

BENZER HABERLER