GÜVENLİ TRAKTÖR KULLANIMI PROJESİ

GÜVENLİ TRAKTÖR KULLANIMI PROJESİ

TZOB Genel Başkanı Bayraktar, "Proje süresince verilecek eğitimlerle ülke genelinde 10 bin çiftçiye ulaşmak hedefleniyor" diye belirtti.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, 5 bakanlık ve TZOB işbirliğiyle "Güvenli Traktör Kullanımı Projesi" hazırlandığını belirterek, "Proje süresince verilecek eğitimlerle ülke genelinde 10 bin çiftçiye ulaşmak hedefleniyor" dedi.

Bayraktar, yazılı açıklamasında, istatistiklerin tarım araçlarının karıştığı trafik kazalarında daha fazla oranda ölüm ve yaralanma meydana geldiğini gösterdiğini, Emniyet Genel Müdürlüğü verilerine göre tarım araçlarının karıştığı kazalarda yılda ortalama 65 kişinin hayatını kaybettiğini, 2 bin 150 kişinin yaralandığını ya da sakat kaldığını kaydetti.

Şemsi Bayraktar, 2012 yılında ise tarım araçlarının karıştığı 727 trafik kazasında 54 kişinin hayatını kaybettiğini, 1302 kişinin yaralandığını belirterek, şunları kaydetti:

"Tarımsal faaliyetlerin yoğunlaştığı dönemlerde traktörlerin kazalara karışma sayıları da artıyor. Traktörlerin karıştığı kazaların ölümle sonuçlanma oranı daha fazla. Kazalar büyük oranda trafik kurallarına uymamak, dikkatsizlik ve tedbirsizlik gibi sürücü hataları ve araçlarda far ve diğer ışık sistemleri gibi gerekli teknik donanımın bulunmayışı veya standartlara uygun halde olmayışı nedeniyle meydana gelmektedir. Dolayısıyla güvenli bir şekilde kullanılmayan tarım araçları da diğer araçlar gibi trafik ve dolayısıyla insan güvenliği bakımından büyük riskler oluşturmaktadır."

TZOB, İçişleri Bakanlığı, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ve Yiğit Akü işbirliğiyle "Güvenli Traktör Kullanımı Projesi" hazırlandığını ifade eden Bayraktar, projeyle traktör kullanıcılarına trafik kuralları hakkında bilgi vermek, güvenli traktör sürüş tekniklerini benimsetmek böylece traktörlerin sebep olduğu trafik kazalarının azaltılmasını katkı sağlamanın amaçlandığını belirtti.

Bayraktar, proje süresince verilecek eğitimlerle ülke genelinde 10 bin çiftçiye ulaşılmasının hedeflendiğini kaydetti.

07.10.2013 11:21:10 1728 Yorum Gönder

Yorum Gönder

Yorumlar

BENZER HABERLER