GİRESUN’DA FINDIK HASADI BAŞLADI

GİRESUN’DA FINDIK HASADI BAŞLADI

Doğu Karadeniz'in önemli geçim kaynağını oluşturan fındığın hasadına, havanın sıcak geçmesi nedeniyle erken başlandı.

Bölgede binlerce üreticinin tek geçim kaynağı olan fındığın olgunlaşmasıyla, Giresun'un sahil kesimindeki bazı bahçelerde ürünün hasadına başlandı.

Yeşil altın olarak da bilinen fındığı bazı üreticiler kendileri toplarken bazı üreticiler ise Doğu ve Güneydoğu Anadolu'dan getirdikleri mevsimlik tarım işçilerine ürünlerini toplatıyor.

Merkeze bağlı Safran köyünde fındık hasadı yapan Hasan Kara, fındık hasadına geçen yıla göre bir hafta önce başladığını söyledi. Kara, havaların sıcak gitmesi sebebiyle fındığın yandığını belirterek, daha fazla zarar görmemesi için fındık hasadı yaptıklarını ifade etti.

Tek geçim kaynaklarının fındık olduğunu belirten Zelibe Kara, topladıkları fındığın ihtiyaçlarını karşılamasını beklediğini söyledi. Kara, fındıkları yüksek fiyatlarla satmayı umduğunu vurguladı.

Giresun Ziraat Odası Başkanı Musa Keskin ise bu haftadan itibaren hasada başlanacağını belirterek sahil kesimlerinde olgunlaşan fındığın orta ve yükse kesimlerde henüz hasat olgunluğuna ulaşmadığını söyledi. Keskin, rekoltenin geçen yıla oranla düşük olmasının fiyatları olumlu etkileyeceğini sözlerine ekledi.

03.08.2013 12:41:35 959 Yorum Gönder

Yorum Gönder

Yorumlar

BENZER HABERLER