ERKEN HASAT EDİLEN FINDIK ÜRETİCİSİNE ZARAR ETTİRİYOR

ERKEN HASAT EDİLEN FINDIK ÜRETİCİSİNE ZARAR ETTİRİYOR

Karadeniz Bölgesi'nde ağustos ve eylül ayları arasında hasat edilen fındığın, üretici tarafından tam olgunlaşmadan toplanmasının üreticileri zarar uğrattığı bildirildi.

Karadeniz Bölgesi'nde ağustos ve eylül ayları arasında hasat edilen fındığın üretici tarafından tam olgunlaşmadan toplanmasının üreticileri zarara uğrattığı belirtiliyor.

 

Türkiye'nin yeşil altını olarak da bilinen fındığın tam olgunlaşmasıyla birlikte toplanmasında fayda olabileceği aktarıldı.

 

Ordu Üniversitesi (ODÜ) Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Başkanı Prof. Dr. Ali İslam, AA muhabirine yaptığı açıklamada, her yıl erken hasat nedeniyle tonlarca fındığın ziyan edildiğini belirterek, "Türkiye'nin en önemli ihraç ürünlerinin başından gelen fındık zamanında ve tam olgunlaşmasının ardından hasat edilmesi gerekmektedir." ifadelerini kullandı.

 

"Fındığın tam zamanında hasat edilmesi oldukça önem arz ediyor"

 

Fındık hasadının tüm meyve türlerinde olduğu gibi zamanında yapılması uyarısında bulunan İslam, "Dolayısıyla fındık hasadının ne erken ne de geç yapılması üreticinin zararınadır. Fındığın tam zamanında hasat edilmesi oldukça önem arz ediyor." dedi.

 

İslam, özellikle erken hasat yapmanın çok ciddi sakıncalarının söz konusu olduğunu, bunların başında verim düşüklüğünün geldiğini bildirdi.

 

Bir dekar fındık bahçesinden 150 kilogram fındık elde ediliyorsa, hasadın erken yapılmasına bağlı olarak verimin 20-30 kilogram düşebildiğini ifade eden İslam, fındığın tam içini doldurmamakla alakalı olmakla beraber aynı zamanda meyve kalitesini de etkilediğini söyledi.

 

Fındıktaki buruşuk iç oranı

 

İslam, en önemli faktörün buruşuk iç oranı olduğu vurgulayarak, "Erken hasatla birlikte fındıkta buruşuk iç oranı artmış oluyor. Fındıkta özellikle dolgun iç oranının yüksek ve kaliteli olması istenir. Buruşuk içli fındıklarla dolgun içli fındıklar farklı fiyatlardan alınmaktadır. Eğer üretici zamanından önce hasat yaparsa hem verim kaybına uğrayacak hem de ürününü istediği fiyattan satamayacak. Bu fındıklar ayrıca sanayide de farklı işlem görmektedir. Dolayısıyla bunların hepsi üreticilerin dez avantajına olacaktır." ifadelerini kullandı.

 

Üreticiler hasat konusunda çok duyarlı olmasını isteyen İslam, şu şekilde devam etti:

 

"Beş gün önce hasat edilen ile 10 gün önce hasat edilen fındık arasında çok ciddi fark var. Üretici hasadı ne kadar erken yaparsa o kadar az para kazanacak ama hasadı zamanında yapan üretici diğer üreticiye oranla daha fazla para kazanacak. Çünkü erken toplanan fındığın randımanı düşük olacak. Bu bir gerçek. Üreticilerden beklentimiz bu gerçeği görsünler ve uzmanların açıkladığı takvimlere göre hasada başlasınlar. Üreticilerimiz mutlaka ve mutlaka çotanakların dalında olgunlaşmasını beklesinler. Hasat dönemi sıcak havada olduğundan toplanan fındık harmana geldiğinde bir anda suyunu çekiyor ve sonucunda kalite ve randıman düşüklüğü meydana geliyor."

 

18.07.2016 17:39:23 1011 Yorum Gönder

Yorum Gönder

Yorumlar

BENZER HABERLER