Destekler Patronlara Değil, Çiftçilere Verilmeli

Destekler Patronlara Değil, Çiftçilere Verilmeli

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, desteklerin patronlara değil, çiftçilere verilmesi gerektiğini bildirerek, “Sürekli büyük işletmeleri desteklemekle bir yere varamayız. Dünyanın hiçbir yerinde gıda güvencesi, patronları destekleyerek sağlanmamıştır. Çiftçisini destekleyerek sağlanmıştır” dedi.

Bayraktar, Aksaray Ziraat Odası tarafından düzenlenen, 3. Tarım, Hayvancılık ve Teknolojileri Fuarı'nın açılışını yaptı. Şemsi Bayraktar, kapalı pazar alanında düzenlenen fuarın açılış töreninde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin çeşitli yerlerinde gerçekleştirilen fuarların hepsini desteklediklerini söyledi. Bu tür organizasyonlardan memnuniyet duyduklarını belirten Bayraktar, fuarlar sayesinde çiftçilerin bilgi ve teknolojiye ulaştıklarına dikkati çekti.

Üreticilere verilen desteklerin artarak sürdüğünü dile getiren Bayraktar, “Ancak üreticilerimizin bir kısmının bu desteklerden memnun olmadığını görüyoruz. KDV destekleriyle beraber, 14 milyar liranın üzerinde destek verilmesine rağmen üreticilerimizi niye memnun edemiyoruz. Bunu araştırdık” dedi.

“Destekleme Modelini Değiştirmemiz Gerekiyor”

Üreticilerin yarısının bin liranın altında destek aldıklarını ifade eden Bayraktar, şöyle devam etti:

“Üreticilerin yüzde 72'si 2 bin liranın altında destek alıyor. Yüzde 95'lik kesim, desteklerin yüzde 56'sını alıyor. Yüzde 5'lik kesime, desteklerin yüzde 45'i kalıyor. O zaman destekleme modelini değiştirmemiz gerekiyor. Destekler patronlara değil, çiftçilere verilmeli. Sürekli büyük işletmeleri desteklemekle bir yere varamayız. Dünyanın hiçbir yerinde gıda güvencesi, patronları destekleyerek sağlanmamıştır. Çiftçisini destekleyerek sağlanmıştır. Bütün mesele budur. Aile işletmelerini desteklemediğimiz takdirde, bu işletmeleri optimal büyüklüğe ulaştıramadığımız sürece, bu ülkenin gıda güvencesini sağlama imkanımız yoktur.”

Bayraktar, Avrupa'da abartıldığı seviyede hayvancılığın olmadığına işaret ederek, “Avrupa'da o kadar büyük işletmeler yok. Ancak işletmelerini optimal büyüklüğe ulaştırmışlar. Bizler ne yapacağız? Süt işletmelerini de besi işletmelerini de ayakta tutmanın hesabını yapacağız. Destekleme modelleri buna göre belirlenmeli” diye konuştu.

Sıfır faizli kredilerin yarısının 8 ilde toplandığına dikkati çeken Bayraktar, “Bu destekleri tüm Anadolu'ya, tüm çiftçiye yayılmalı. Bunları büyükşehirlere verirsek olmaz” ifadelerini kullandı.

“İthalat Çözüm Değildir”

2015 yılı et üretim rakamlarının açıklandığını hatırlatan Bayraktar, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Biz, 1 milyon 50 bin ton et üretimi beklerken bugün et üretiminin 1 milyon 150 bin tona ulaştığını görüyoruz. İthalat yapsaydık bu olur muydu? İthalat yaptığımız dönemlerde 3,7 milyar dolarlık hayvan ve et ithalatı yaptık ama fiyatları düşüremedik. Ahırları boşalttık. İthalat çözüm değildir. Üretimi artırmaktır, üreticiyi desteklemektir. Bütün mesele budur."

Konuşmanın ardından fuarın açılışı gerçekleştirildi.

Daha sonra Bayraktar ve protokol fuarı gezdi.

Açılış törenine, Aksaray Valisi Şeref Ataklı, Belediye Başkanı Haluk Şahin Yazgı, İl Jandarma Komutanı Albay Levent Ölmez, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ahmet Koçaş, AK Parti İl Başkanı Abdulkadir Karatay, TZOB Yönetim Kurulu Muhasip Üyesi Mustafa Hepokur, Aksaray Ziraat Odası Başkanı Emin Koçak, Niğde Ziraat Odası Başkanı Veli Kenar, Karaman Ziraat Odası Başkanı Recep Muğlu katıldı.

Valiliği ve Belediye Başkanlığı’nı Ziyaret

Bayraktar, fuarın ardından Aksaray Valisi Şeref Ataklı, Aksaray Belediye Başkanı Haluk Şahin Yazgı’yı makamlarında ziyaret ederek bir süre görüştü. Ziyaretlerde TZOB Yönetim Kurulu Muhasip Üyesi Mustafa Hepokur, Aksaray Ziraat Odası Başkanı Emin Koçak, Niğde Ziraat Odası Başkanı Veli Kenar, Karaman Ziraat Odası Başkanı Recep Muğlu da hazır bulundu.

20.02.2016 11:29:12 1044 Yorum Gönder

Yorum Gönder

Yorumlar

BENZER HABERLER