DÜNYA MARKASI OLACAK

DÜNYA MARKASI OLACAK

Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası(MATSO) Başkanı Ahmet Boztaş, coğrafi işaret taşıyan ürünleri tescilleyerek dünya markası haline getireceklerini söyledi.

Coğrafi işaret ürün tesciline yönelik Antalya Ticaret Borsası ile birlikte çalışma yaptıklarını belirten Boztaş, Manavgat tarımının geleceğine yönelik tarım planlaması çalışmasını Orta Doğu Teknik Üniversitesi(ODTÜ), Sakarya Üniversitesi ve Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi ile sürdürdüklerini kaydetti.

Mikro klima özelliğine bağlı ürünlerin her geçen dünya pazarında yer bulmaya başladığını aktaran Boztaş, "Coğrafi işaret aynı zamanda bir ürünün marka tescili. Mikro klimaya bağlı o yörede yetişen her ürün coğrafi işaret taşımalı. Mikro klimaya bağlı yetişen ürünleri o bölgenin su, iklim, coğrafi yapısı ve toprak yapısıyla özdeşleşir. Tıpkı Finike portakalı, Adana karpuzu, Mersin limonu, Alanya, Gazipaşa, Anamur muzu, Bursa şeftalisi, Kırkağaç kavunu, Isparta gülü gibi. Manavgat susamı da kendine has tadı ve lezzetiyle coğrafi işaret taşıyor. MATSO olarak 5 asır önce dünya markası olan ürünümüzü coğrafi işaretle yeniden dünya gündemine taşımak istiyoruz. " diye konuştu.

08.07.2013 16:18:44 1114 Yorum Gönder

Yorum Gönder

Yorumlar

BENZER HABERLER