DİKKAT YANIKARA!

DİKKAT YANIKARA!

Sığırlarda Yanıkara hastalığı ölümcül bir hastalık olup sığırların otlandığı alanlarda toprakta yaşayan bazı bakteriler aracılığı ile sığırlara bulaşıp sığırların kaslarında şişlikler oluşturarak sığırların hareket etmesine engel teşhis eder. Eğer ki hastalık fark edilmez ise bakteriler sürekli artış sağlar ve vücudun tüm bölmelerini yayılır. Bunun sonucunda sığırlar hayatlarını kaybedebilirler.

Sığırlarda bu hastalığın belirtileri çok belirgin olur fakat belirtiler gözüktüğü halde hala bir veteriner hekime muayene için götürmez iseniz hayvanda çok büyük hasarlar olur ve hareket edemez. Bu da işinizi daha çok zorlaştırır. Bu yüzden vakit kaybetmeden bir veteriner hekime muayeneye götürülmelidir. Belirtileri; başlangıçta vücut sıcaklığı çok fazla sıcaklaşır ve belirli bölgelerde şişlikler oluşur daha sonra ise şişlikler git gide büyür ve vücut sıcaklığı ise aşırı derecede düşer ve vücut soğumaya başlar. İşte bu evreden sonra ise sığır hayatını kaybedebilir bu yüzden bu evreye ulaşmadan veteriner hekime götürmeniz şarttır.

Aslında bu hastalığın tedavisi belirtileri çıkmadan önce yapılmalıdır. Çünkü belirtileri çıktıktan sonra hastalık çok hızlı yayıldığından dolayı yapacak çok az tedavi yöntemi oluyor. Bu yöntemler arasında en ideali hayvanlara çok yüksek dozlarda ilaçlar verilerek bakterilerin temizlenmesidir. Fakat bu onun hastalığını geçirse bile vücuda oldukça derin hasarlar bırakabiliyor. Bu yüzden bu hastalığa karşı yapılabilecek en iyi tedavi yolu hastalıktan önce aşılanmadır. Eğer ki aşılanma yapılırsa zaten bu hastalığı çok rahat atlatabilecektir. Hayvanları aşılamadan önce bulaşık meralara kesinlikle göndermemek gerekir. Koyunlarda aşılama kırkım ve doğumdan 2-3 hafta önce yapılmalıdır.

Ayakta muayeneden yanıkara teşhisi konan veya şüpheli olan hayvanlar kesilmez kesimi yasaktır. Yanıkarada hayvan vücudunun bütün aksamı insanlar tarafından gıda olarak kullanılmasına izin verilmez, imha edilir.

09.07.2013 16:18:20 12438 Yorum Gönder

Yorum Gönder

Yorumlar

BENZER HABERLER