BURSA'DA 15 BİN 729 GIDA DENETİMİ YAPILDI

BURSA'DA 15 BİN 729 GIDA DENETİMİ YAPILDI

Bursa İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, 2013 yılında 174 Alo Gıda hattına gelen ihbar ve şikâyetleri de dikkate alarak, toplam 15 bin 729 işletmede gıda denetimi gerçekleştirdi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yurt genelinde Risk Esaslı Denetim Sıklığı Modelini uyguluyor. Bu model kapsamında İl düzeyinde sürdürülen gıda denetim hizmetleri hakkında bilgi veren Bursa Il Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ömer Çelik, et ve süt gibi risk oluşturabilecek sektörlerin ayda bir, paketli ve risksiz ürün satan satış noktalarının da iki yılda bir denetlendiğini belirtti.

 İl Müdürü Ömer Çelik, konu ile ilgili açıklamasında şunları söyledi: “İşletme bazında gerçekleştirilen denetimler, güncel olarak Gıda Güvenliği Bilgi Sistemine düzenli olarak kaydediliyor. İşletmeler; fiziki yapısı, ürettiği ürünler, hijyen durumu, gıda güvenliği ve diğer faktörler göz önüne alınarak sistem tarafından puanlanıyor ve Risk Esaslı Denetim tarihi belirleniyor. Belirlenen tarihte ilgili firma yeniden denetime tabi tutuluyor.”

Denetim faaliyetlerinde; en son teknolojik aletleri ile diğer donanım ekipmanlarını personelin kullanımına tahsis ettiklerini anlatan Ömer Çelik, gıda denetim hizmetlerinin öncelikli faaliyetlerinden olduğunu ifade etti. Bursa’da 16 bin 36 kayıtlı işletme bulunduğunu hatırlatan İl Müdürü Ömer Çelik, “2013 yılında 174 Alo Gıda hattına gelen ihbar ve şikayetleri de dikkate alarak toplam 15 bin 729 işletmede gıda denetimi yaptık. Bu denetimlerde olumsuzluk tespit edilen bin 267 işletmeye idari yaptırım uygulandı.” şeklinde konuştu.

15.01.2014 16:34:56 983 Yorum Gönder

Yorum Gönder

Yorumlar

BENZER HABERLER