ÇORUM'DA ÇELTİK HASADI ERKEN BAŞLADI

ÇORUM'DA ÇELTİK HASADI ERKEN BAŞLADI

Çorum Osmancık çeltiğin hasadı bu yıl erken başladı. Osmancık97 pirinci, ülkedeki pirinç ihtiyacının da yaklaşık yüzde 5'ini karşılıyor.

Çorum'un Osmancık ilçesinde beyaz altın olarak adlandırılan çeltiğin hasadı bu yıl erken başladı. İlçede yılda 25 ila 30 bin ton üretilen pirinç, binlerce ailenin geçim kaynağını oluşturuyor. Osmancık97 pirinci ülkedeki pirinç ihtiyacının da yaklaşık yüzde 5'ini karşılıyor. İlçe halkı en büyük gelir kapıları olarak gördükleri pirinç sezonu öncesi sular içerisindeki tarlalarla biten hummalı çalışmaların ardından başakları olgunlaşan çeltiğin hasadı başladı.

Çeltik üreticisi Satılmış Yılmaz çeltik hasat sezonunun, çeltik için hava şartlarının uygun gitmesinden dolayı bu yıl erken başladığını belirterek, bu nedenle tarlalarda ekili olgunlaşmış çeltik için hazırlıkların aralıksız sürdüğünü ve ilk çeltik hasadını gerçekleştirdiklerini bildirdi. Yılmaz, insanların kalitesinden dolayı Osmancık97 pirincini tercih ettiklerini belirtti.

Pirinç rekoltesinin bekledikleri seviyede olduğunu söyleyen Yılmaz, “Bu seneki üretimimizden çok iyi verim aldık. Ancak fiyat konusunda endişelerimiz var. Çeltik üretimi masraflı ve maliyeti yüksek bir iş, bu yüzden fiyatlar düşük olduğunda üretim sezonunda yaptığımız borçlarımızı ödeyemiyoruz. Bu nedenle fiyatların bizi kurtaracak seviyede yüksek olmasını istiyoruz. Havaların sıcak gitmesi bu seneki çeltik hasadına erken başlamamıza sebep oldu. Hasada yaklaşık olarak 25-30 gün erken başladık” diye konuştu.

Öte yandan sezonun ilk hasadının yapılmasının ardından çeltik üreticilerinin ürünlerini işlemeye başlayan ve aynı zamanda kendileri de bir üretici olan, çeltik fabrikası sahibi Ahmet Gelgör, “2014-2015 yeni çeltik sezonumuz bugünden itibaren başlamıştır. Verim olarak çeltikte randıman beklentimizin biraz üstünde çıktı. Çiftçimiz yaklaşık olarak dönüm başına 800-900 kg çeltik hasadı yapmıştır. İşleme yaptığımız çeltikten birinci sınıf pirinç çıkıyor” dedi.

12.09.2014 15:21:34 1078 Yorum Gönder

Yorum Gönder

Yorumlar

BENZER HABERLER