ÇİFTÇİLER BUĞDAYDA VERİMİN DÜŞÜK OLMASINDAN VE ERKEN SARARMASINDAN ŞİKAYETÇİ

ÇİFTÇİLER BUĞDAYDA VERİMİN DÜŞÜK OLMASINDAN VE ERKEN SARARMASINDAN ŞİKAYETÇİ

Kuraklık ve don nedeniyle yeterince gelişemeyen buğdayın hasadı yapılmaya başlandı. Mersin’in Silifke ilçesindeki çiftçiler bu yıl verimin oldukça düşük olduğundan ve zamanından önce sarardığından şikayetçi.

Bu yıl rekoltede kuraklıktan dolayı yüzde 80’lere varan bir düşüş beklediklerini belirten ekin üreticileri, "Önceki senelerde bir başakta yaklaşık 60-70 adet buğday tanesi bulunuyordu. Bu yıl bir başaktan ancak 10 adet buğday tanesi alınabiliyor. En iyi yerlerde tane sayısı 20-24’e kadar çıkıyor. Bu da geçen senelere oranla rekoltenin yaklaşık yüzde 60 düşmesi demek." dedi.

Ekinlerin sararması ve olgunlaşması için yaklaşık bir ay olduğunun altını çizen çiftçi Hüseyin Melekoğlu, “Şuan buğdayların boyu normalin çok çok altında ve sararan buğday başaklarında verim düşüklüğü yaşanmakta. Normalde bir başakta 50’den fazla buğday tanesi bulunması gerekirken, şuanda sararan başaklarda 15-20 tane ancak var. Bu da buğday rekoltesinin düşüklüğüne neden olacaktır. Geçtiğimiz günlerde yağan yağmur bereketin ardından sahil kesimlerindeki ekinler belki kurtarılamaz ama en azından yayla kesimlerinde bulanan başaklarda verim artacaktır." diye konuştu.

Silifke Ziraat Odası Başkanı Mahire Can ise hasadın bu yıl 20-25 günce başladığını belirterek “Şu anda buğdaylar sararmış durumda. Adana hasadı bitirmek üzere biz henüz başlamadık. Bu mevsim hasat mevsimi değil. Kuraklık nedeniyle yaklaşık bir ay erken bunu yapmak durumunda kalacağız. Kuraklıktan dolayı verim çok düşük. Memnun değil çiftçimiz. Çiftçi buğday veriminden dolayı çok zor durumda.” diye konuştu.

02.06.2014 18:05:40 717 Yorum Gönder

Yorum Gönder

Yorumlar

BENZER HABERLER