ÇAYKUR’UN 2013 HEDEFİ BÜYÜK

ÇAYKUR’UN 2013 HEDEFİ BÜYÜK

ÇAYKUR Genel Müdürü İmdat Sütlüoğlu, son günlerde hava sıcaklığının 27 dereceye kadar yükseldiğini, çayın büyümeye başlaması için ısının 15 derecenin üzerine çıkmasının yeterli olduğunu belirtti. Sıcaklıkların mevsim normallerinin üzerinde seyretmesinin çayın gelişimini hızlandıracağına dikkati çeken Sütlüoğlu, sıcaklıkların böyle devam etmesi durumunda &c

ÇAYKUR Genel Müdürü İmdat Sütlüoğlu, son günlerde hava sıcaklığının 27 dereceye kadar yükseldiğini, çayın büyümeye başlaması için ısının 15 derecenin üzerine çıkmasının yeterli olduğunu belirtti.

Sıcaklıkların mevsim normallerinin üzerinde seyretmesinin çayın gelişimini hızlandıracağına dikkati çeken Sütlüoğlu, sıcaklıkların böyle devam etmesi durumunda çayın nisan ayında olgunlaşabileceğine vurgu yaptı.

ÇAYKUR olarak her şarta göre hazırlık yaptıklarını ifade eden Sütlüoğlu, bu yıl 600 – 650 bin ton yaş çay almayı planladıklarını, kapasitelerini ve bütçelerini buna göre planladıklarını belirtti.

Üretilen çayın tamamının organik olması yönündeki çalışmaların hızlandığını belirten İmdat Sütlüoğlu, organik tarım arazilerinin hızlı şekilde genişletildiğini ifade etti.

İmdat Sütlüoğlu, Türk çayının sağlık yönünden çok büyük değerlere sahip olduğunu, kalite yönünden ise istenilen seviyenin altında bulunduğunu belirterek, belli bir kontrol sistemi içerisinde yaş çaydaki kalitenin en üst seviyeye taşınması gerektiğini sözlerine ekledi.

KAYNAK: tarımtv

20.03.2013 17:26:18 769 Yorum Gönder

Yorum Gönder

Yorumlar

BENZER HABERLER