ÇAYKUR'DAN REKOR ALIM

ÇAYKUR'DAN REKOR ALIM

Türkiye’de çay sektörünün öncü kuruluşu olan ÇAYKUR, 3. Sürgün çay alımlarına geçtiğimiz günlerde başladı. Çaykur Genel Müdürü İmdat Sütlüoğlu düzenlediği basın toplantısıyla, yeni biten 2.Sürgün çay alımlarını değerlendirdi.

ÇAYKUR Brifing Salonu'nda düzenlenen basın toplantısında Çaykur Genel Müdürü İmdat Sütlüoğlu, ÇAYKUR olarak birinci sürgünde 230 bin 184 ton yaş çay aldıklarını, ikinci sürgün alımlarının ise 23 Haziran'da başlayıp 14 Ağustos'ta tamamlandığını belirtti. Sütlüoğlu konuşmasına şöyle devam etti: ''İkinci sürgün tamamlandı.  İkinci sürgünde alınan yaş çay 248 bin tondur. Bu, ÇAYKUR tarihinin rekor alımıdır. 'ÇAYKUR çay almıyor' eleştirilerine bu bir cevap olmuştur. Çayın yüzde 53'ünü aldık. Özel sektör tarafından ise 220 bin ton yaş çay alındı. ÇAYKUR ve özel sektör olarak 468 bin ton çay alımı yapıldı."

Dün itibariyle üçüncü sürgün yaş çay alımlarına başladıklarını ve 477 ton yaş çay alımı gerçekleştirdiklerini ifade eden Sütlüoğlu, "Alınan yaş çay karşılığı üreticilerimize birinci sürgünde 423 milyon lira, bunun yanında 144 milyon lira budama bedeli, 10 milyon lira organik ürün destekleme olmak üzere toplamda haziran sonu itibarıyla 589,7 milyon liralık ödeme gerçekleştirdik. İkinci sürgün yaş çay bedeli olarak 382 milyon liralık ödeme yapacağız. Bunu gelecek haftadan itibaren ödemeye başlayacağız ve ağustos ayı sonunda tamamlayacağız. Ayrıca ikinci sürgün için 7,6 milyon liralık organik çay ödemesi yapacağız." dedi.

Sütlüoğlu, üçüncü sürgünde dönüm başına kotanın 300 kilogram olarak belirlendiğini kaydetti.

Sütlüoğlu, 8 bin 956 mevsimlik, bin 964 kadrolu çalışan bulunduğunu belirterek, 463 çalışanın emekli olduğunu ve buna karşılık 22 milyon 622 bin lira kıdem tazminatı ve ikramiye ödemesi yapıldığını söyledi.

ÇAYKUR'un bu yıl 384 kilogram beyaz çay alımı yaptığını bildiren Sütlüoğlu, "Vatandaş kolay yapıldığını öğrenince beyaz çayı kendisi için üretmeye başladı. Beyaz çayımız son derece sağlıklı ve vatandaşımız kendine ayırıyor. Elbette bundan istifade etsin. Biz de pazarda beyaz çay ile yerimizi sağlamlaştırmak istiyoruz. Gelen beyaz çay miktarında, fiyatları artırmamıza rağmen düşüş oldu." diye konuştu
 

17.08.2016 15:44:23 961 Yorum Gönder

Yorum Gönder

Yorumlar

BENZER HABERLER