Bakan Çelik Bangladeş'in Milli Günü Resepsiyonuna Katıldı

Bakan Çelik Bangladeş'in Milli Günü Resepsiyonuna Katıldı

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Bangladeş ile Türkiye arasındaki ticari potansiyelin gelişmesi ve dostluğun pekişmesi için çabalarının süreceğini ifade etti.

Bağımsızlığının 45'inci yıl dönümünü kutlayan Bangladeş'in Milli Günü nedeniyle verilen resepsiyona Bakan Çelik de katıldı.

İki ülkenin milli marşlarının çalınması ile başlayan resepsiyonda konuşma yapan Çelik, Türkiye ve Bangladeş arasında köklerini tarihten alan yakın bir dostluk ve kardeşlik ilişkisi olduğunu belirterek, "Türkiye Cumhuriyeti olarak zor günlerde daima Bangladeş'in yanında olduk. Bengal halkının Kurtuluş Savaşı'nda bize verdiği fedakârca destekleri her zaman şükranla anıyoruz." dedi.

Türkiye Bangladeş Karma Ekonomik Komisyonu eş başkanı olarak 2012'de Bangladeş'i ziyaret ettiğini hatırlatan Çelik, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı olarak da devam ettiği bu görevde, iki ülke arasındaki ticari potansiyelin gelişmesi ve dostluğun pekişmesi için çabalarının süreceğini vurguladı.

Bakan Çelik, nisanda açılışı yapılacak olan Antalya Expo 2016'ya Bangladeş'in katılımından duyulan memnuniyeti dile getirerek, "Altı ay boyunca sürecek olan bu önemli uluslararası etkinliğe burada bulunan değerli dostlara da davetlerimizi iletiyorum." dedi.

İki ülke arasındaki dostluğun ebedi olmasını dileyen Çelik, "Hükümetimiz, milletimiz ve şahsım adına kardeş Bangladeş halkının milli gününü kutluyorum" ifadelerini kullandı.

Bangladeş'in Ankara Büyükelçisi Allama Siddiki de yaptığı konuşmada, Bangladeş'in, Türkiye ile ilişkilerin seyrinden büyük memnuniyet duyduğunu belirterek, "Aramızdaki ilişki, tarihin derinliklerine kök salmış bir ilişkidir." dedi.

Siddiki, ülkesinin hızla geliştiğini ve 2021 itibarıyla yüksek orta gelir seviyesine ulaşacağını vurgulayarak, "Bangladeş'te kişi başı gayrisafi milli hasıla iki bin doları geçecektir." diye konuştu. Bangladeş'in, çok kan akıtarak elde ettiği bağımsızlığını tebrik ettiğini aktaran Siddiki, "Yaşasın Bangladeş Türkiye ilişkileri" sözleriyle konuşmasını sonlandırdı.

Siddiki'nin ev sahipliğinde gerçekleşen davete, Bakan Çelik'in yanı sıra Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Hüseyin Yayman, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Bülent Bostanoğlu, Ankara'da görev yapan çok sayıda yabancı misyon temsilcisi, diplomat ve gazeteci katıldı.

Resepsiyon, kutlama pastasının kesilmesi ve davetlilere yapılan yemek ikramının ardından sona erdi.

29.03.2016 13:35:04 857 Yorum Gönder

Yorum Gönder

Yorumlar

BENZER HABERLER